Futboll Premier League

West Ham “vret” shpresat e Chelsea për një vend në Champions League

Chelsea nuk shkon përtej barazimit 1-1 në derbin e luajtur kundër West Ham në “Stamford Bridge” dhe praktikisht nuk ka më shanse për të luajtur në Champions League sezonin e ardhshëm…

Kur kishin mbetur edhe dhjetë minuta nga fundi i pjesës së parë Cesar Azpilicueta kaloi në avantazh “blutë” gjatë një goditje nga këndi, e pasuar nga një rrëmujë në zonën mike.

Avantazhi i Chelsea ishte i merituar, por “blutë” shpërdoruan shumë mundësi për të shënuar golin e dytë, përfshi edhe dy gola të Alvaro Morata të anuluar për pozicion jashtë loje të spanjollit.

Nëse nuk shënon do e pësosh dhe kjo i ndodhi skuadrës së Antonio Conte, rreth 15 minuta para fundit.

Trajneri i West Ham, David Moyes, gjen zëvendësimin e duhur duke hedhur në fushë Javier Hernandez dhe sulmuesi meksikan e shpërblen, duke shënuar pas vetëm tre minutash lojë, pas pasimit të marrë Marco Arnautovic.

Me barazimin 1-1, Chelsea mbetet në vendin e pestë, plot 10 pikë larg nga Tottenham i vendit të pestë, kur të dyja ekipet kanë edhe gjashtë ndeshje për të luajtur