Neuer i befason të gjithë, progresi i tij është i jashtëzakonshëm (VIDEO)

Progresi i portierit të Bayern Munchen, Manuel Neuer është gjithnjë e në rrijte, ndërsa sot ai luajti për ekipin e Gjermanisë kundër kolegëve të tij të Nationalmannschaft U20, me ndihmësin gjerman Thomas Schneider, duke konfirmuar se ai ka bërë mirë në 70 minutat e tij të aksionit.

Pas përfundimit të 30 minutave të ndeshjes së parë miqësore në mes të dy skuadrave në Tyrol-in e jugut, të cilën Gjermania e fitoi 7-1, Neuer u përball me ekipet e tij të mundshëm në Kupën e Botës të mërkurën, ndërsa ai u aktivizua në portë për ekipin U20. “Manuel është një portier i përsosur”, tha trajneri i Gjermanisë U20, Kramer. Edhe pse pritej që sot të luante 45’ minuta, Neuer luajti 70’ dhe të gjithë janë të kënaqur.

“Nuk mund ta shihja se ai ishte zhdukur për tetë muaj”, theksoi ai mbi dëmtimin e gjatë të portierit gjerman që e mbajti atë jashtë fushave të blerta që nga shtatori i kaluar. Neuer ishte në portë për ekipin U-20 dhe loja përfundoi me një fitore 2-0 për ekipin e trajnerit Joachim Löw, me golat që u shënuan nga sulmuesi Thomas Müller me 11-m dhe ylli i Paris SG, Julian Draxler. Rikuperimi i ka marrë shumë kohë kapitenit të Gjermanisë, megjithatë si ai ashtu edhe stafi teknik nuk kanë dashur të nxitojnë, pasi i rreëohej karriera.
Në javët e fundit prograsi ka qenë i madh, teksa sinjalet që ka dhënë në dy miqësoret e fundit brenda familjes kanë qenë shumë shpresdhënëse. Një ditë më parë trajneri i portierëve të kombëtares gjermane Andreas Köpke u shpreh se ai do të jetë gati për Botërorin: “Ai është në rrugën që prisnim. Ne duhet të vendosim, duhet të diskutojmë me Manu nëse do të punojë apo jo në Kupën e Botës. Nuk është një situatë e lehtë, e dinim paraprakisht, por kam një ndjenjë shumë të mirë”.