Champions League Futboll Sport UEFA

SPECIALE/ Reali për REKORD Guiness, Bale, Zidane dhe “asisti i Karius” i japin “galaktikëve” trofeun e 13-të

Askush nuk mund ta kishte menduar se një ekip mund të fitonte 3 herë rrjesht Champions League, por Reali ka treguar “dhëmbët” duke “gjunjëzuar” Liverpoolin dhe tashmë ka koleksionuar trofeun e 13 të në histori.

Madrilenët të frymzuar nga magjistari Zidane kanë mundur Liverpulin me rezultatin 3-1, ku gjithçka ndodhi në pjesën e dytë pai e para u mbrll me rrjeta të paprekura. Madrilenët duke përfituar nga një paraqitje katastrofike të portierit Karius i cili në mënyrë foshnjërake pësoi dy gola.

Gardiani i anglezëve në një tentativë për të larguar sferën e përplas tëk këmbët e Benzemas dhe i jep epërsinë iberikve.
Djemt e drejtuar nga Jurgen Klopp reragojnë menjëhërë dhe barzojnë shifrat me Sadio Mane.

E megjithatë vetëm kaq pasi rekormenët europian frymzohen nga inkuadrimi i Bale dhe ky i fundit e shpërblen besimi e Zidan duke shënuar 2 gola. Uellsiani realizoi një gol fenomenal me rrofeshatë dhe më pas i ndihmuar edhe nga një gabim tjeteër të portierit Karius shenon golin e triumfit.
Reali me këtë suses pushton europën dhe vendos një rekord apsolut në historinë e trofeut madhështor për klube.

Përgatiti: AlpeNews.al