Futboll Seria A Sport

Milani në buzë greminës/ Miliarderi Li në telashe pas vendimit të UEFA-s

Milan mund të përjashtohet nga kompeticionet evropiane për dy vjet dhe të gjobiten me 30 milionë euro për shkelje të Fair Play Financial, ndërsa Rocco Commisso identifikohet si blerës potencial. Kuqezinjtë do të zbulojnë të ardhmen e tyre gjatë 10 ditëve të trazuara. Jo vetëm që negociatat janë duke u zhvilluar në Nju Jork për Yonghong Li për të shitur të paktën një pjesë të aksioneve të tij tek pronari i NY Cosmos dhe Forbes bilioneri Rocco Commisso, por klubi gjithashtu përballet me vendimin e UEFA mbi shkeljet financiare të Fair Play. Sipas “La Gazzetta dello Sport”, Milan do të përjashtohet nga të gjitha garat evropiane për dy vjet dhe jo vetëm për fushatën aktuale, ku ata u kualifikuan për në Europa League. Ata gjithashtu do të gjobiten me 30 milionë euro për mos balancim të ardhurat me shpenzimet pas një vere të çmendur ku shpenzuan 200 milionë. Vendimi pritet nesër, por Milan tashmë po planifikojnë apelin e tyre në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Loznë (CAS).

Negociatat për të shitur klubin tek investitori amerikan Commisso, i cili është shumë larg përpara një oferte rivale nga Tom Ricketts, kanë ardhur shumë vonë për të bërë një ndryshim në rastin e FFP. Nëse ka ndonjë gjë, pozicioni i Yonghong Li është edhe më i dobët tani, sepse ai nuk ka paguar 32 milionë eurot e nevojshme për të rritur kapitalin dhe paratë do të sigurohen nga fondi mbrojtës Elliott Management. Nëse Li nuk e paguan këtë shumë brenda 10 ditëve të ardhshme, do të fillojë procesi që Elliott të marrë në mënyrë efektive klubin. Mbetet për t’u parë nëse Commisso do të preferonte të negocionte një marrje me Yonghong Li ose të prisnin pak kohë dhe të bisedonin me Elliott. Gazeta “Corriere della Sera” thotë se pronari kinez i Milanit nuk do të humbas pa luftë dhe ende po përpiqet të shesë vetëm një pjesë të pakicës të aksioneve sesa shumicën. Përsëri, prania e një pronari të ri dhe të qartë financiarisht të qëndrueshëm si Commisso mund të bëjë një ndryshim të madh kur vjen apeli për CAS.

Related posts

LIVE/ Mbyllet ndeshja Chelsea-Everton. Rezultati 4-0

Delo.autor

Kolumbia “thyen” Senegalin dhe kualifikohet në 1/16, afrikanët i thonë lamtumirë “Rusi 2018” (VIDEO)

Isa.Autor

BOTA E FUTBOLLIT NË ZI!/ Ndërron jetë pas një aksidenti tragjik futbollisti i njohur spanjoll

Delo.autor

Leave a Comment