Kroacia “dhunon” Argjentinën/ Ballkanasit i japin “leksion” Messit me shokë (VIDEO)

Kroacia i ka dhën leksion argjentinës duke e munduar me rezultatin e thellë 3-0. Protagonistët për ekipin ballkanas bëhën Rebic, Modric dhe Rakitic.Me këtë humbje argjentina e Lionel Messit është me një këmbë jashtë botërorit.

Pjesa e parë përfundoi pa gola edhe pse pati disa shanse të cilat të dyja palët nuk i shfrytëzuan.

Një dramë e vërtetë paraqitja e Mesit dhe yjeve të tjerë të amerikano jugorëve. Ndërkohë “panoramë” tjetër ishte Kroacia e cila trergoi se ka një skuadër “sipatike” dhe mund të jetë surpriza më e bukur e “Rusi 2018”. Skuadra e drejtuar nga trajneri Dalic zhvilloi një pjesë të dytë perfekte duke gjetur rrugën e rrjetës 3 herë.

Kroacia kaloi në epërsi me anë të Ante Rebic në minutën e 53’, ndërsa epërsia u dyfishua nga Luka Modric në minutën e 80’ . Kur u mendua se përfundoi gjithçka, Ivan Rakitic e shënoi edhe golin e tretë në minutën e 90’+2.

Kroacia ka kaluar në 1/8 e finales, ndërsa Argjentina do të shpresoj që nesër, Nigeria dhe Islanda të barazojnë, ndërsa në ndeshjen e fundit duhet të mposht Nigerinë.

Përgatiti:AlpeNews.al