RUSIA BËN DETYRËN/ Arabia Saudite dorëzohet pa kushte

Rusia e ka nisur me këmbën e mbarë botërorin duke siguruar një fktore të merituar pasi ka mu dur Arabinë Saudite me rezultatin e thellë 5-0.
Organizatorët e Kupës së Botës nuk e diskutuan për asnjë çastë suksesin pasi imponuan një futboll bindës dhe agresiv. Ze ciski zbllokoi sfidën duke kaluar të tijët në epërsi në minutën e 12-të. Rusët janë të parezistueshëm për Arabinë Saudite dbe si pasojë dyfishojnë shifrat me autor Cernishev.
Lojtari i Real Madridit me një lëvizje të bukur mbrenda zonës ndëshkon për të dytën herë modestët nga Arabia. Në pjesën e dytë e njëjta histori me Rusinë dominuese dhe kreative duke shlërdoruar një mori rastesh me Golovin dhe Fernandez.
E megjithatë mundimi i organizatorëve do të shpërblehet në minutën e 70′ pasi i sapo futuri në fushë, Dzuba trefishon rezultatin.
Për ta zbukuruar këtë pasdjte magjike menduan mesfushorët Golovin dhe Cernishev që shënuan reslektivisht gola spektakolare duke mos i dhënë asnjë shans portierit mik.
Me rezultatin 5-0 Rusia i jep një mesazh të fotë se mbetet nnë skuadër me pretendime dhe e rrezikshme për çdo kundërshtar, ndërsa Arabia Saudite mbete thjeshtë një skuadër modeste pa pretendime.