Suedia nuk shkëlqen por “thyen” me vështirësi Koren e Jugut (VIDEO)

Suedia ka arritur të sigurojë një fitorë tejet të rëndësishme sa i takon fateve të grupit F. Skandinavët edhe pse nuk zhvilluan një ndeshje pozitive ia dolën të merrnin maksimumin përballë Koresë së Jugut.

Pjesa e parë u mbull me barzimin e “bardhë” 0-0 edhe pse rastet për të dyja skuadrat nuk munguan. Sulmuesi suedez, Berg nga fare parnë humbi një mundësi të shkëlqyer për të kaluar të tijët në epërsi. Pjesa e dytë nisi më mirë për europianët të cilët falë përpjekjeve të vazhdueshme arritën të fitonin një penallti.

Arbitri kryesor i ndihmuar nga sistemi VAR i dha mundësinë kapitenit Grankuist të dërgonte topin në rrjetë.Grankuist përvecse mer “petkun” e protagonistit në këtë fitore por vendos edhe një rekord pasi bëhet futbollisti më i vjetër që shënon një Kupë Bote.

Ndërkohë Koreja e Jugut ka ende shumë punë për të bërë për të arritur tek rezultatet e mira.

Përgatiti”:AlpeNews.al