DRAMATIKE/ IVAN RAKITIC dërgon Kroacinë në çerekfinale, Danimarka eleminohet nga penalltitë

Pas barazimit 1-1, Kroacia dhe Danimarka i drejtohen penalltive për të prerë një biletë në çserekfinale.

121′ Humbet penalltin Eriksen

122 Gabon Bradlej

123 Shënon Kjar

124 Shënon Kramaric

125 Shënon Kron Delhi

126 Shënon  Modric

125′ Gabon Lasa Shone

127 Gabonon Pivaric

128′ Gabon Jorgensen

129′ Rakitic tregohet i saktë dhe dërgon në çerekfinale Kroacinë duke eleminuar Danimarkën.

Kroacia pas shumë mundimesh ka ariitur të eleminojë skuadrën e Danimarkës duke i falur penalltive. Heroi për skuadrën e drejtuar nga trajneri Dalic u bë mesfushori Ivan Rakitic. Ndërkohë ndeshja përfundoi me rezultatin e barabartë 1-1. Fillimisht shënuan danezët me Jorgensen në minutën e parë. Pas vetëm 3 minutash Kroacia barazoi me sulmuesin Mario Mandzukic.

Pjesa e dytë dhe shtesat nuk prodhuan rezultat tjetër dhe skuadrat iu drejtuan penalltive ku Kroacia u tregua më e saktë duke u kualifikuar. Ekipi Kroat do të përballet në çerekfianle me Rusinë që eleminoi Spanjën.

Përgatiti:AlpeNews.al