Futboll Sport

MINUTË PAS MINUTE/ Kroacia dhe Danimarka do ta diskutojnë kualifikimin përmes penalltive

Kroacia me petkun e favoritit do të kërkojë kualifikimin përballë Danimarkës e cila ka një grup lojtarësh që japin maksimumin. Të dyja ekipet respektive kanë zhvilluar paraqitje të mira dhe kuotohen si skuadrat që mund të bëjnë surprizën në këtë Kupë Botë që organizohet në Rusi.

Pjesa e parë përfundoi në barazim 1-1. Takimi nisi vrullshësh dhe Danimarka kaloi në epësi në minutën e parë me Jorgensen. E megjithtë  Kroatët nuk dorzohen dhe mbrenda 3 minutave barazojnë gjithçka me sulmuesin Mario Mandzukic. Në minutat e mbetura skudrat respektive tentuan të gjenin golin por si portieri Shamjkëll ashtu edhe homologu i tij Subasic u treguan në lartësinë e duhur.

Pjesa e dytë u luajt me intensitet të lartë por nuk prodhoi gola. Kështu takimi Kroaci-Danimarkë shkon në shtesë. Do të jenë 2 perioda me nga 15 minuta. Në qoftëse nuk do të kemi sërisht fitues atëherë skudrat repektive do ta mësojnë fatin e tyre përmes penalltive.

Modric nuk shën një penallti dhe skuadrat i drejtohen penalltive.

1′- Nis sfida

2′- Danimarka e nis frullshëm duke kaluar në avantazh me Jorgensen.

https://www.dailymotion.com/video/x6nbwt7

4′- E pabesueshme! Kroacia reagon mbrenda 2 minutave dhe baraspeshon rezultatin me Mario Mandzukic.

https://www.dailymotion.com/video/x6nbx2f

23′- Danimarka tenton me kundrasulm dhe rezikon me mesfushorin Eriksen.

29′- Kroacia rrezikon ndjeshëm me Rakitic dhe Perisic por portieri danez Shamjkëll tregohet spektakolar me ndërhyrjet e tij.

39′- Dejan Lovren humbet një mundësi të artë nga fare pranë me kokë.

45′- Mbyllet pjesa e parë në barazim 1-1.

46′- Nis pjesa e dytë

55′- Danimarka tregohet e rrezikshme me Bravait.

67′- Provon Rakitic por tentativa e mesfushorit kroat nuk është e saktë.

74′- Jorgensen humbet një mundësi të mirë për të kaluar në epërsi Danimarkën.

93′-Mbyllet koha e rregullt, Kroacia dhe Danimaraka shkojnë në shtesë pas barazimit 1-1.

90+’ Nis shtesa e parë prej 15 minutash.

115′- Kroacia fiton penallti por Modric nuk tregohet i saktë nga pika e bardhë duke humbur një mundësi të shkëlqyer.

120′- Mbyllet ndeshja mes Kroacisë dhe Danimarkës në brazim 1-1. Skuadrat i drejtohen penalltive.

 

Related posts

Emerson drejt largimit, Roma ‘hidhet në sulm’ për Darmian

Q.Autor

E BUJSHME/ Është në planet e Gasperinit, Atalanta gati RINOVIMIN me GJIMSHITIN

Isa.Autor

CUTRONE “HEROI” I SFIDËS/ Kualifikon Milanin në çerekfinale me DOPIETË

Delo.autor

Leave a Comment