Belgjika bën përmbysjen e çmendur duke u kualifikuar në çerekfinale, Japonia jashtë “Rusi 2018” (VIDEO)

Belgjika ka arritur të bëjë një ndeshje epike duke eleminuar Japoninë. Skuadra e drejtuar nga Martinez ktheu avantazhin e dyfishtë të aziatikëve dhe në frymën e fundit marrin dhe sigurojnë një biletë për në çerekfinael ku përballë do të kenë Brazilin. Një ndeshje spektakolare ku pjesa e parë mes Belgjikës dhe Japonisë u mbyll në barazim duke mos prodhuar shumë raste për shënim dhe si rrjedhojë rezultati është i bardhë 0-0.

Në të dytën vjen befasia pasi Japonia shënon dy gola të shpejt me Haraguchin dhe Inuin. Atëherë kur të gjithë menduan kapitullimin e Belgjikës vjen reagimi i fortë i “djallit”. Fillimisht nguhtojë rezultatin me Vertengon në minutën e 68′ dhe 3 minuta më pas Fellaini me kokë barazoi gjithçka. Në minutën e 94′  Chadli çoi në delirë belgët duke shënuar edhe golin e kualifikimit.

Përgatiti:AlpeNews.al