Futboll Shqipëri Sport

LIVE/ Luftëtari-Tirana: Penallti për gjirokastritët, Shkurtaj barazon nga pika e bardhë (VIDEO)

Luhet në stadiumin e Gjirokastrës, sfida e javës së 13-të mes Luftëtarit dhe Tiranës. Dy skuadra të cilat gjenden në vendin e shtatë dhe të tetë, por me kuotë të njëjtë pikësh, të dyja nga 10.

bandicam 2018-11-11 14-00-30-274

Vendasit e Mezanit morën një barazim me vlera javën e kaluar në Vlorë, ndërsa tani do të kërkojnë pikë, ndaj një kundërshtari që gjithashtu gjendet në vështirësi. Tirana e Memës gjithashtu bëri një paraqitje të mirë ndaj Kukësit, ku doli me një pikë, dhe tashmë pikët janë një domosdoshmëri.

LIVE | Luftëtari-Tirana 1-1

GOL: Shkurtaj pen. 51′ / Sentamu 36′

KOMENTI LIVE

58’ Kobina humb topin në sulm, nioset në kundërsulm Luftëtari, dhe është Shkurtaj në të djathtë, që kërkon të bëjë gjithçka vetë, por pasi futet brenda zonës, godet mbi traun e portës.

55’ Mezani kryen zëvendësimin e parë. Rapo i lë vendin Aleksit.

51’ GOOOOL Shkurtaj barazon shifrat nga pika e bardhë.

50’ Penallti në favor të Luftëtarit, ku pas një nisje të shpejtë të goditjes së dënimit, Doka i kap këmbën Xheksonit. Nuk ka dyshime për kryesorin Hamiti.

46’ Menjëherë Greca kërkon të kapë në befasi vendasit, dhe me një goditje provon të shënojë, por nuk ka shënjestrën e duhur.

46′ Nis pjesa e dytë në Gjirokastër.

Mbyllet e para. Luftëtari-Tirana 0-1

48′ Karton i verdhë edje për Grecën, që shtyn nga pas kundërshtarin.

47’ Sentamu i ndërhyn nga prapa Hoxhës, dhe kryesori Hamiti e ndëshkon me të verdhë.

45’ 2 minuta shtesë në pjesën e parë.

45’ Protesta nga ana e Rrocës, ndaj kryesorit Hamiti. Ky i fundit nuk e fal, dhe e ndëshkon me kartonin e verdhë.

44’ Faull në mesfushë për bluzinjtë, pas një ndërhyrje të Hoxhallarit ndaj kapitenit Ramadani. Ka protesta nga vendasit, për të ndëshkuar mbrojtësin e Tiranës.

36’ GOOOOL Sentamu shënon pas një aksioni të rrjedhshëm të bardhebluve. Greca harkon për Sentamun, dhe ky i fundit nga brenda zone nuk fal.

27’ Luftëtari vazhdon të sulmojë, por nuk ccan dot mbrojtjen e Tiranës për të goditur portën e Abibit.

20’ Një harkim i gjatë nga goditja e dënimit në zonën e Tiranës, i vetëm del Janiçiç, por mbrojtësi gabon gjithçka, duke falur një gol për ekipin e Mezanit.

18’ Sentamu nga hyrja e zonës ka një top në ajër, provon të godasë, por përplaset në këmbët e Hoxhës.

17’ Kartoni i parë i verdhë në sfidë, Janiçiç ndëshkohet për një faull në mesfushë.

11’ Merr topin Luftëtari, Shkurtaj nis Milosavljev në të majtë, ky i fundit harkon në qendër të zonës, por Hoxhallari largon për në goditje këndi.

9’ Ndalet për pak sekonda loja, teksa i jepet ndihma e parë Grecës, për një shqetësim në këmbën e majtë.

5’ Nisje e shpejtë e gjirokastritëve, Milosavljev ka topin, provon të nisë me një top të gjatë Shkurtajn, por mbyll Atinga.

3’ Top i gjatë në zonën e Tiranës, Hoxhallari me kokë largon.