Champions League Ekskluzive Futboll Sport

1 GOL NË 3 NDESHJE/ Ku po “çalon” Barcelona. Në momentet kyç, skuadra…

Barcelona ka harruar se si të shënojë në ndeshjet e fundit. Kjo është qartazi një anomali për katalanasit, pasi ata jane të tretët me golat më të lartë në pesë ligat me 61, të mundur nga Paris Saint-Germain me 69 gola dhe nga Manchester City 74 gola.

Megjithatë, përplasja në mbrëmjen e së martës kundër Lyonit konfirmoi ndeshjen e tyre të keqe të golave ​​pasi ata u tërhoqën me barazimin 0-0 në stadiumin Groupama, që do të thotë se ata kanë shënuar vetëm një herë në tre ndeshjet e fundit. Më parë, ata u tërhoqën me barazim 0-0  ndaj  Atleticos dhe mposhtën Real Valladolidin vetëm me një penallti. Drejtimi shterpë është i lidhur ngushtë me formën e Luis Suarezit që është larg formës së tij më të mirë, siç tregoi natën e së martës.

Aktualisht, Suarez ka nevojë për shumë mundësi për të gjetur pjesën e prapme të rrjetës, në vend që të veprojë si grabitqar që kemi parë në të kaluarën. Forma e tij në Europë ka qenë shqetësuese pasi goli tij i fundit të Ligës së Kampionëve erdhi kundër Romës në ndeshjen e parë të çerekfinales së vitit të kaluar në Camp Nou; qëllimi i tij i fundit në Evropë ishte gjithashtu kundër Romës, por përsëri në shtator të vitit 2015. Gjithashtu vlen të përmendet se Lionel Messi nuk luan me 100 për qind pasi mori një dëmtim kundër Valencias më 2 shkurt, diçka që ka shkaktuar ndikimin e Argjentinës në do të reduktohet në javët e fundit, sidomos kur është fjala për sprintin mbi disa metra.

Anëtari tjetër i tridentit sulmues, Ousmane Dembele, kurrë nuk ka qenë pjellor, pavarësisht se ka një rekord të mirë me Barcelonën këtë sezon, ai pati disa shanse kundër Lyonit, por nuk pati sukses.

Megjithatë, Ernesto Valverde deklaroi pas ndeshjes se ai do të shqetësohej vetëm nëse Barcelona, ​​dhe Luis Suarez në veçanti, nuk gjenin shanse dhe të hynin në zonat e duhura. Trajneri është i vetëdijshëm se Suarez do të jetë si një shishe “ketchupi”.

Problemi, për momentin të paktën, është se Barcelona duhet të gjenerojë shumë shanse vetëm për të shënuar një gol. Kundër Atleticos, ata kishin 10 goditje dhe vetëm testuan dy herë portierin. Në shtëpi në Valladolid, ata kishin 20 goditje dhe tetë goditën objektivin. Dhe të martën mbrëma, kundër Lyonit, pati pesë goditje në shenjë nga 25, por vetëm dy me të vërtetë testuan Anthony Lopes.

Fakti i çështjes është se Barcelona ka pasur 55 të goditje për gol, me 15 goditjen e objektivit, dhe kjo ka rezultuar me një qëllim të vetëm. Këto statistika nuk janë ato të një skuadre që aspirojnë të fitojnë trefishin, megjithëse në fund të fundit do të përfundojnë në një ndeshje dhe do të dënojnë kundërshtarin e tyre. Deri atëherë, siç vuri në dukje Valverde, ata thjesht do të duhet të vazhdojnë të krijojnë shanse dhe të hyjnë në zonat e duhura.

Related posts

Benzema drejt largimit nga Reali, Anglia destinacion i mundshëm

Q.Autor

Nis derbi i Milanos për sulmuesin e holandez që po shkëlqen në futbollin francez

Sadik.Autor

FANTAZISTI MERR VENDIMIN/ Isco thyen heshtjen dhe zbulon të ardhmen…

Delo.autor

Leave a Comment