PAS FITORES NDAJ FLAMURTARIT/ Trajneri Gega: Sa vjen e shtohet presioni, kemi kohë që…

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega, foli pas fiores ndaj Flamurtarit, ku deklaroi:

Fitore e vendosur nga Hebaj, por kur ishte loja barazim, skuadra vuante presionin e humbjes në Laç…

Sa vjen e shtohet presioni. Kemi kohë në vendin e parë, dhe e filluam lojën me 1-0. Deri në atë pjesë, luajtëm mirë. Pas kartonit të verdhë të Trashit, u shpërqendruam, Vlora erdhi më lart. Te rasti i golit qe një përgjumje e mbrojtjes. Presioni ishte, dhe i lamë për pjesën e dytë.

Jeni i kënaqur nga stoli?

Patjetër, ky është ekipi. E kam thënë, sot e kthejmë kokën nga stoli dhe kemi opsione. Jo gjithmonë ndërrimet e kanë efektin pozitiv, por ndonjëherë funksionojnë, ndonjëherë jo. Për fatin tonë, sot me Hebajn funksionoi. Kemi kohë që duam t’i japim konfidencë atij.

Momenti i kartonit të verdhë të Trashit…

Reagimi i jashtëzakonshëm. Është tërheqje, faull. E verdha mund të jetë e drejtë, por pak minuta më parë ishin ndërhyrje të ashpra ndaj Malës dhe Dukës. Nuk besoj se arbitri ka pasur qëllim të dëmtojë Partizanin. Është e madhe për ne që Trashi nuk do jetë në derbi. Rëndësi ka që morëm 3 pikët sot.

Javën e kaluar humbët në Laç për një penallti të paqenë. Sot kishte episode të diskutueshmë në favorin tuaj. Ishte ky një kompensim për gafën në javën e kaluar?

Unë asnjëherë nuk i kam paragjykuar, apo s’jam marrë me to. Kam dhënë mendimin tim teknik. Nuk na ka kompensuar asgjë askush. Unë kam qenë i fokusuar te puna, dhe ajo që do i marr ekipit tim. Disa gjëra nuk janë përgjegjësia ime. Apel për tifozët? Unë nuk mund të caktoj se kush ishte. Duhet parë, dhe janë kompetencat e dikujt tjetër. Mos të kthehemi tek e kaluara. Në derbin që kaloi, Hebaj bëri 2 gola dhe 3 fëmijë u futën në fushë për ta përqafuar, dhe u dënuam. Unë i përgatis ndeshjet teknikisht. Unë dua që çdo tifoz pa pasur parasysh moshën e tyre, të vijnë të mbështesin. Nuk është klubi ai që mban përgjegjësi. As Ard Mema, Skënder Gega, nuk mund të bëjnë më shumë.