Futboll Seria A Sport

SHKURTIT I SPALLETTIT/ Pritet kthesa e Interit, ja ndryshimet e trajnerit

Është java ku duhet treguar kujdes maksimal, java e provave, e analizave, e apelit. Drejtuesit do nisin të shohin gjithçka dhe do shfaqen më shpesh pranë lojtarëve: mjafton prezenca, në raste të tilla.

Shkurti është nga muajt më prodhimtarë të Luçiano Spallettit në Serinë A: 1,88 janë pikët mesatare për ndeshje të fituara nga trajneri interist në këtë periudhë; vetëm në maj ka grumbulluar më shumë, duke konsideruar edhe faktin e afrimit të fundit të kampionatit me rezultatet që shpesh influencohen nga klasifikimi në tabelë.

SINJALE – Shkurti, pra, duhet shfrytëzuar me çdo kusht: edhe pse nuk ka më kohë për të pritur. Momenti është vendimtar, drejtuesit interistë kanë dalë në një konkluzion: Interi ka defekt personaliteti. Dhe për t’u ringritur kanë vendosur t’i japin siguri trajnerit të tyre, një mënyrë e qartë për t’u hequr alibitë lojtarëve dhe për të vendosur secilin përpara përgjegjësive.

Fillimisht me fjalët e forta një ditë pas humbjes me Bolonjën. E më pas, si hap i dytë, prania e së paku dy drejtuesve në “Appiano” gjatë stërvitjeve. Lëvizja e tretë do jetë evitimi i kontakteve të drejtpërdrejta me futbollistët, pra takimet e famshme individuale: edhe për të shuar zërat e një grupi, ose së paku një pjese të tij, brenda të cilit Spaleti mendohet të ketë humbur autoritetin.

LËVIZJET – Klubi ka vendosur t’i japë trajnerit forcë të plotë, e po të njëjtit trajneri i kërkon të jetë “timonieri” i kthesës. Në shkurt, në dy nga tri sezonet e fundit ka arritur madje të grumbullojë pikë të plota. Tani do mjaftonin edhe më pak, duke nisur nga e shtuna. Për t’ia arritur, Spaleti ka tri rrugë kryesore, asnjë alternativë, por të gjitha shkojnë në të njëjtin drejtim.

E para: “stop” konfuzionit taktik të ndeshjeve të fundit, një alternancë modulesh nga ndeshja e Torinos e më pas, lëvizjeve të dëshpëruara si ajo e Ranokias në versionin “qendërsulmues” me Bolonjën. Rruga e dytë: ndryshimi i disa hierarkive disi të gdhendura në gur, si me rastin e Perisiçit, i cili u aktivizua pjesën e parë të sezonit me raste përtej konsideratës së rotacionit. Rruga e tretë është leximi i situatave në vendet e larta të klasifikimit, të cilat Spaleti ka treguar se është i aftë t’i menaxhojë.

Nëse merren në analizë kualifikimet në Ligën e Kampionëve, nga sezoni 2004-’05 e më pas, trajneri ka dështuar në vetëm një rast: dhe momentalisht është kjo kërkesa, disi e detyruar, e Interit për të. Klubi ka ulur “stekën”, në përpjekje për t’i ulur disi përgjegjësitë grupit. “Urdhri” i presidentit Zhang, pra “është momenti për të fituar tituj”, dalëngadalë po ndryshon: fillimisht me kërkesën e një paraqitjeje të mirë në Kupa (si në atë të Italisë dhe ato të Europës) ndërsa tani në arritjen e vendit të katërt në Champions; që do të thotë përmirësimi i klasifikimit të sezonit të kaluar. Por, tek ky Inter, për momentin, mjafton edhe ajo aktualja. Më pas do ketë kohë dhe mënyra për të shkruar të ardhmen.

Related posts

YLLI “KUQEZI” LA PARA KOHE FUSHËN E LOJËS/ Barcelona tregon arsyen e zëvendësimit të Manajt (FOTO)

Delo.autor

TRIUMFOJNË KAMPIONËT E EUROPËS/ Liverpool e nis sezonin me goleadë, merr tre pikët e para

Delo.autor

‘Dopietë’ e Ali Sowe, Skënderbeu barazon shifrat ndaj Lushnjës

Sadik.Autor

Leave a Comment