Futboll La Liga Sport

SONTE LUHET “EL CLASICO” E 239-TË/ Ramos lider në Madrid, tri ndeshje larg…

Sergio Ramos është lider absolut i Real Madridit. Nëse deri më tani ka pasur dikë që mund ta errësojë atë si lider, largimi i Cristiano Ronaldos ka pastruar të gjitha dyshimet. Ramos kapiten, Ramos gjuan penalltitë, Ramos është imazhi institucional i klubit. Dhe tani që mbërrin “El Clasico”, ekipi kthen sytë nga kapiteni i tyre, i cili është tri ndeshje larg përjetësisë.

Nëse mbrojtësi luan të tre ndeshjet e programuara, ai do të takojë Gento, Xavi dhe Sanchis si lojtarët që kanë qenë më së shumti në fushë në ndeshjen më të madhe në planet. Deri më sot, lojtari ka 39 duele kundër Barcelonës, të 39-ta si titullar. Nëse ai arrin në 42 si pjesë e formacionit startues, ai do të përsërisë arritjen e Galerie del Cantabrico, i vetmi nga tre mitikët e “Clasico-s” që ka qenë titullar në formacion në ka ndeshje.

Dita kur Ronadinho u përshëndet në “Santiago Bernabeu”, ishte gjithashtu debutimi i mbrojtësit në këtë lloj përballje. Që atëherë ai ka luajtur në 39 duele kundër Barçës, me katër gola dhe pesë kartona të kuq në rekordin e  kontributeve të tij në skuadër. Dhe ai do të arrijë në “Camp Nou”, aty ku ai ka shënuar dy gola.

Që nga ajo “El Clasico” e nëntorit 2005, Ramos ka patur kohë për gjithçka në duelin e tij kundër Barcelonës, por gjithmonë duke qenë protagonist. Dhe në këto tre takime thuajse të njëpasnjëshme në të cilat do të përplasë fytyrat përsëri me Messin dhe shokët e tij, ai do të jetë sërish. A e imagjinon dikush Ramos-in duke bërë një “Panenka” në “Camp Nou”? Askush nuk e hedh poshtë nëse gjyqtari jep një penallti në favor të Real Madridit. Do të ishte një nga fotografitë e pakta që i mungojnë një lojtari që vetëm thyen rekorde.

Ramos është tre ndeshje larg për të qenë i përjetshëm, dhe katër të tilla për të qëndruar si i vetmi mbajtës i një titulli të privilegjuar në historinë e futbollit. Kjo arritje do të jetë një njohje më shumë për një karrierë të jashtëzakonshme në të cilën ai ende ka sfida. E para, të hakmerret për humbjen 5-1 në kampionat.

Related posts

E kryer/ Mascherano ‘ndahet’ nga Barcelona, arrin marrëveshje me klubin Kinez

Q.Autor

Lewandowski “mollë sherri” për të gjithë klubet e mëdha të Europës

Sadik.Autor

MOMENTI PREKËS/ Ylli amerikan dorëzon titullin kampion për shkak të sëmundjes

Isa.Autor

Leave a Comment