Ekskluzive Futboll La Liga Sport

STATISTIKAT E PAZAKONTË/ Ja goditjet e “Pleshtit” në 5 vite drejt portës së “Los Blancos”

Përtej fitores së Barcelonës kundër Real Madridit 3-0 mbrëmjen e së mërkurës, kur arritën në finalen e Copa del Rey, pati një statistikë që tërhoqi vëmendjen.

Messi pothuajse u befasua aq shumë sa vetë rezultati, diçka që nuk u shfaq në pushimin gjysmë-kohë, në të cilën rezultati ishte 0-0.

Ky ishte fakti se Lionel Messi nuk kishte një gjuajtje të vetme për gol gjatë 90 minutave.

Duke parë statistikat, është hera e dytë në pesë vitet e fundit që Messi nuk ka gjuajtur për gol në “El Clasico”.

Hera e fundit ishte më 16 prill 2014 gjatë takimit final të Copa del Rey, të cilët Real Madridi fitoi 2-1 me ish-trajnerin Carlo Ancelotti.

Përveç kësaj, ishte një vit më parë, në barazimin 1-1 me Espanyol në Camp Nou, “Pleshti” përfundoi një lojë pa u përpjekur të paktën një gjuajtje, ose në shenjë ose jashtë.

Në të dyja këmbët në fakt, Messi kishte vetëm një tentativë për gol, e cila erdhi në pjesën e parë me një goditje që u bllokua nga mbrojtja.