Ekskluzive Futboll La Liga Sport

“LUFTA” PËR “KËPUCËN E ARTË”/ Ja kush është rivali i vetëm që mund të ndalë “Pleshtin”

Pas një nga performancat më të mirë të sezonit kundër Real Betis, “Terminatori” i Barcelonës Leo Messi ka hapur një boshllëk në garën për Këpucën e Artë me rivalin Kylian Mbappe duke arritur në 29 gola tek La Liga këtë sezon pas shënimit me tripletë. Me 28 javë të luajtura dhe 26 sfida, Messi është duke iu afruar 30 sulmeve dhe është në rrugën e duhur për të tretën herë për “Këpucën e Artë të dekadës së fundit. Vetëm Cristiano Ronaldo së bashku me Luis Suarez e kanë ndërprerë sundimin në krye të listës së golave ​​në Europë.

Në këtë fazë të sezonit, vetëm Mbappe mund të konsiderohet si një rival i fortë për të marrë kurorën e tij. Francezi vazhdon epërsinë të kapur Messin por tashmë ka një disavantazh prej gjashtë pikësh, që barazohet me tre gola. Ylli i Paris Saint-Germain ka shënuar 26 gola në 22 ndeshje tek Ligue 1, dhe konkurrenca e francezit me “Pleshtin” ka 10 gola të mbetura për të luajtur.

Janë 10 ndeshje në të cilat do të vendosë golashënuesin më të mirë nga 5 ligat e mëdha të Europës. Fabio Quagliarella, Cristiano Ronaldo, Krzysztof Piatek dhe Kun Aguero janë në një farë mënyre jashtë ritmit, në një listë të dominuar nga Messi dhe Mbappe, i cili duket se është i vetmi lojtar që mund ta ndalojë “Alienin” e Barcelonës.

/Alpesport.al

Related posts

“GOLIN E PARË E DHURUAM”/ Trajneri Daja: Ju tregoj mangësinë e Partizanit

Delo.autor

Gattuso ndjen presionin, por Milani nuk heq dorë nga objekti madhor

Sadik.Autor

VIDEO/ Roma në avantazh ndaj Interit, ish lojtari i Milanit i shënon zikaltërve

Q.Autor

Leave a Comment