Formula 1 Sport Të tjera

FORMULA 1/ “Pit Stop” më i shpejtë në histori, Red Bull vendos rekordin në Silverstone (VIDEO)

Gjatë garës së Çmimit të Madh të Britanisë së Madhe në Formula 1, skuadra e Red Bull ka vendosur rekordin e pit stop (ndalesës) më të shpejtë në histori. Meikanikët e skuadrës austriake kanë ndërruar gomat e njëvendëshes së pilotit Pierre Gasly në 1.91 sekonda (më pak se dy sekonda).

Kjo ndodhi në xhiron nr.13 të garës së zhvilluar ditën e diel në pistën e Silverstone.

Rekordi i mëparshëm, 1.92 sekonda, i përkiste mekanikëve të makinës së Williams dhe pilotit Valtteri Bottas. Në vitin 2016, në garën e Baku (Azerbajxhan), finlandezi ndërronte gomat me kohën rekord 1.92 sekonda, por që tashmë i përket së shkuarës.

Related posts

NUK KURSEN “THUMBIMET” PËR JUVENTUS-IN/ Mihajloviç: “Zonja e Vjetër”, rival direkt i yni

Delo.autor

E DUAN REALI DHE BARÇA/ Talenti Erling Haland zbulon të ardhmen

Delo.autor

ZYRTARE/ Faza përgatitore për sezonin e ri, ja kur pritet të jetë dita e parë e Inzaghit si trajner i Interit…

Delo.autor

Leave a Comment