Sport Të tjera Tennis

NUK ARRITI TË TRIUMFOJË NË “WIMBLEDON”/ Ja statistikat dominuese të Federer ndaj Djokovic

Wimbledon na ka dhuruar një prej finaleve më interesante në historinë e tenisit.

Dy tenistët më të mirë në botë, Roger Federer dhe Novak Djokovic, kanë zhvilluar një duel fantastik që zgjati 5 orë e 2 minuta.

Zvicerani pavarësisht moshës mbi supe arriti që me raste të dukej superior ndaj serbit Djokovic, që nuk dorëzohej në asnjë moment.

Federer humbi mundësinë e artë që të bënte trofeun për vete, duke u thyer nga Djokovic, i cili në fund me anë të ‘Tie Break’, arriti të fitonte finalen maratonike.

Por, disa statistika tregojnë se Federer ishte “ylli” i pafat i mbrëmjes:

Pikët totale të fituara ( 218 – 204) – Federer

Përqindja e pikëve në shërbimet e para (79 – 74) – Federer

Përqindja e pikëve në shërbimet e dyta (51 – 47) – Federer

Shërbime të thyera ( 7/13 – 3/8) – Federer

Më shumë goditje fituese (94 – 54) – Federer

Sipas statistikave të lart përmendura, shihet se fati ndoshta nuk ishte në anën e Federer. Historia mund ta mbaj mend vetëm fituesin, por ylli i ditës së djeshme madje që mori edhe duartrokitjet e mëdha të publikut ishte Roger Federer.

Related posts

Lojtari i Egjiptit në listën e një organizate terroriste

Sadik.Autor

Fitorja me Shqipërinë, mediat kosovare “tallen” me kombëtaren e Panucci-t

Sadik.Autor

SOUTHAMPTON – MAN CITY/ City kërkon fitoren për të mbetur në garën për titull (FORMACIONET ZYRTARE)

Delo.autor

Leave a Comment