Ekskluzive Futboll La Liga Sport

E ARDHMJA E UELLSIANIT NË DYSHIM/ Vera e jashtëzakonshme e Gareth Bale

Gareth Bale kaloi në një stërvitje normale në Valdebebas, pavarësisht se është akoma në dyshim për të ardhmen e tij. Të gjithë rreth tij po i thonë që të largohet dhe është një pozicion që ka qenë brenda disa muajve, por Bale ka dhe tre vjet në kontratën e tij me Real Madrid, të cilin planifikon ta shohë larg “Bernabeut”.

Kur Bale u nis për pushimet e tij verore, ai e bëri këtë duke e ditur që Zinedine Zidane nuk kishte vend për të në Bernabeu. Kjo i ishte shpjeguar atij para se të përfundonte sezoni 2018/19, dhe ai nuk luajti asnjë minutë në tre ndeshjet e fundit të sezonit.

Real Madrid planifikoi transferimet e tyre, dhe dalja e Bale u pa si mënyra më e mirë për të financuar nënshkrimet aq shumë të nevojshme pas një sezoni të tmerrshme.

Por vera po kalon dhe ai është akoma atje!

Gareth Bale arriti në 8 korrik për stërvitje dhe hipi në aeroplan në Montreal të nesërmen. Mendohej se gjërat do të lëviznin së bashku në Kanada, por klubi i shpjegoi Zidane se ekzistonte një mundësi e vërtetë që një shtëpi e re të mos ishte e mundur për ta gjetur. Por atëherë Uellsiani u përjashtua në 21 korrik në sfidën kundër Bayern, dhe Zidane duke sqaruar “ai kërkoi të mos luante sepse po negocion me një klub tjetër”.

Mendja e Zidane ndryshoi në Romë. Bale udhëtoi dhe luajti, madje bëri mjaft mirë dhe mori një nga pesë penalltitë në shkëmbim zjarri.

Tre ditë para se të rikthehej LaLiga, fanella Nr.11 i takon Bale, megjithë lidhjet që e shoqërojnë atë me një numër klubesh – Manchester United, Bayern, Tottenham, Paris Saint-Germain, Inter – por asnjëri prej tyre nuk shtoi asgjë konkrete.

Real Madrid, ndërkohë, ka mbetur në një gjendje të keqe. Bale mund të largohej, dhe të ardhmen e James Rodriguez dhe Mariano Diaz gjithashtu kanë nevojë për zgjidhje. Rezultati i dështimit të tyre në shitje do të thotë që nënshkrimet bëhen më të vështira pasi ato duhet të përputhen me rregullat e UEFA-s.

Ndërsa gjërat qëndrojnë, ato janë 200 milion euro në të kuqe, e cila është në kufirin e asaj që janë këshilluar të shpenzojnë. /AlpeSport.al

Related posts

Besart Berisha shënon gol të bukur për Melbourne Victory (VIDEO)

Q.Autor

SHKRESA ZYRTARE/ La Liga i jep goditjen e rëndë Messit: Nuk mund të largohet falas nga Barcelona!

Delo.autor

Transferimi i Ronaldos, vjen një lajm i keq nga Juventusi

Sadik.Autor

Leave a Comment