Ekskluzive Futboll La Liga Sport

VALVERDE DHE ZIDANE E DUAN NË EKIP/ Skema. Ja si do të përshtatet NEYMAR me dy ekipet

Neymar, Neymar dhe më shumë Neymar. Sulmuesi i Paris Saint-Germain ka mbizotëruar në Spanjë gjatë ditëve të fundit, me Real Madrid i vendosur për të luftuar me Barcelonën për nënshkrimin e tij.

Përtej zbulimit se cili nga dy gjigantët ai do të bashkohet, do të jetë interesante të shihet se ku do të futej Neymar në anën e Ernesto Valverde ose Zinedine Zidane.

Sulmi i jashtëzakonshëm i Barcelonës

Valverde mund të zgjedhë të luajë të katër yjet e tij përpara në një skemë që do të ishte në mënyrë efektive 4-2-4.

Sergio Busquets dhe Frenkie de Jong do të ishin përgjegjës të uleshin para katër mbrapa, gjë që do të lejonte Antoine Griezmann, Lionel Messi, Neymar dhe Luis Suarez të përdorin cilësitë e tyre në sulm.

Nëse Barcelona do ta luante këtë skemë, francezi dhe braziliani do të detyroheshin të ndihmojnë në mbrojtje për të mos shkaktuar një çekuilibër në ekip.

Tridenti i frikshëm i Real Madridit

Neymar dhe Eden Hazard do të ndanin një zonë ndikimi midis krahut të majtë dhe pozitës nr.10, nëse Zidane zgjedh të luajë një sistem 4-2-3-1.

Trajneri francez shkoi me një mbrojtje prej tre burrash kundër Red Bull Salzburg, por ai do të duhej të ridizajnonte XI e tij të fillimit ideal nëse Neymar përfundon në Estadio Santiago Bernabeu.

Casemiro dhe Toni Kroos mund të luanin si një strumbullar i dyfishtë, ndërsa Luka Modric do të luante më shumë në të djathtë, ashtu siç bëri me rastin e sezonit të kaluar. Në rastet e Barcelona dhe Real Madrid, do të ishte Arthur Melo dhe Isco respektivisht kush do të ishte viktimat e ardhjes së mundshme të Neymar.

Do të jetë interesante të shihet se si sulmuesi do të prekë ata që ndodhen brenda dhomës së zhveshjes, pasi prezenca e tij pothuajse me siguri do të thotë që përparësia e lojtarëve të caktuar në krah do të zvogëlohet, por dyshimi është se me cilët lojtarë.

Related posts

“NUK DO TË KETË DEBUTUES NË FORMACION”/ Flet trajenri Reja: Ja çfarë pres nga Kombëtarja…

Delo.autor

Formula 1/ Hamilton ngushëllon shokun e skuadrës, Bottas: Vetëm birra!

Sadik.Autor

U LA NË STOL NË NDESHJEN KUNDËR FIORENTINAS/ Vëllai i Paulo Dybalas i dërgon një mesazh drejtuesve të “Zonjës së Vjetër” (FOTO)

Delo.autor

Leave a Comment