Futboll Sport

BABA PËR HERË TË PARË/ Zbulohet kuptimi i veçantë i emrit të vajzës së Granit Xhakës (FOTO)

Dy ditë më parë Leonita dhe Granit Xhaka u bënë prindër për herë të parë me ardhjen në jetë të vajzës së tyre.

Dje, Leonita zbuloi edhe emrin e veçantë të vajzës të cilën e kanë quajtur Ayana.

Por cila është domethënia e këtij emri mjaft të veçantë?

Ayana është një emër indirekt Kur’anor për vajzat që nënkupton një vajzë e cila ka sy të mëdhenj dhe që është e mprehtë. Rrjedh nga rrënja (sytë) AIN-Y-N, e cila përdoret në shumë vende islame.

Ndërkohë, në kulturën etiopiane, i njëjti emër nënkupton një ‘lule të bukur’.

Screenshot_2-24-768x627.jpg

Related posts

KUKËSI cinik mposht dhe LAÇIN/ Rexhinaldo bën “paqe” me trajnerin Cungu

Isa.Autor

NJË VIDEO PËR TA NISUR DITËN MBARË! CR7 feston si i “ÇMENDUR” golin e të birit

bora.autor

ËSHTË NË KËRKIM TË NJË SULMUESI/ Klubi italian nis kontaktet me futbollistin e Kombëtares…

Delo.autor

Leave a Comment