“EURO 2020″/ Gol i çmendur nga Holanda, ylli i Liverpoolit vjen me gjuajtjen e mbrëmjes

Holanda ka zhbllokuar rezultatin në Bjellorusi, pasi ka gjetur golin e avantazhit ndaj vendasve. Një aksion mjaft i mirë i “Tulipanëve” në minutën e 32′ me pasime të shumta shkoi si duhet, pasi përfundoi me një kros përfekt drejt Wijnaldum, i cili e pushoi në rrjetë për 1-0.

Holandës i duhet të fitojë për të kaluar Irlandën e Veriut dhe për të hedhur një hap të sigurt drejt kualifikimit.

10′ minuta më vonë, mesfushori holandez arriti t’i jepte avantazhin e dyfishtë ekipit të tij. Winaldum shkarkoi një goditje perfekte nga një distancë 25 metra duke e pushuar në trekëndëshin e portës kundërshtare.