Ekskluzive Futboll La Liga Sport

GJIGANTËT NUK JANË VETËM DUKE HUMBUR PIKË/ Ja kostot financiare të dështimeve në Champions tek Real Madrid

Lufta e Real Madridit në Champions League nuk u kushtojnë vetëm atyre pikë në fushë, pasi mungesa e fitoreve po ndikon edhe në paratë e tyre.

Secila fitore në fazën e grupeve 2019/20 vlen 2.7 milion euro, ndërsa një barazim vlen 0.9 milion euro.

Kjo do të thotë që Real Madrid tashmë ka hequr dorë nga 4,5 milion euro para, pasi humbi 3-0 ndaj PSG dhe barazoi 2-2 me Club Brugge.

Duke fituar kartër ndeshje dhe duke humbur dy në fazat e grupeve të sezonit të kaluar, Real Madrid solli 10,8 milion euro.

Ata do të duhet të fitojnë të katër ndeshjet e tyre të mbetura për të kapërcyer këtë vit, pasi katër fitore për të rrumbullakosur në fazën e grupeve do të përfundonin me 11.7 milion euro, përveç 15.25 milion euro fikse për të kaluar fazën e grupit dhe 9.5 milion euro të mundshme për të arritur në 16 vitet e fundit.

Aventura e shkurtër evropiane e sezonit të kaluar ishte e kushtueshme gjithashtu, pasi Real Madrid solli vetëm rreth 35 milion euro në 16 të fundit dhe kjo u zbrit në të ardhurat 88.6 milion euro nga triumfi i tyre 2017/18.

AlpeSport.al

Related posts

PAS FITORES NDAJ FLAMURTARIT/ Flet trajneri Duro: Përgjegjësia ishte shumë më e madhe, sepse…

Delo.autor

FSHF PUBLIKON AXHENDËN/ Ja kur zhvillohen katër javët e fundit të Kategorisë Superiore…

Delo.autor

ZYRTARE/ Konfirmohet gjithçka, Khabib merr vendimin përfundimtar për të ardhmen

Delo.autor

Leave a Comment