Futboll Kategoria Superiore Sport

NDALEN BARDHEBLUTË/ Flamurtari i merr barazim Tiranës në frymën e fundit

Tirana dhe Flamurtari e mbyllën në një barazim 2-2 takimin në Vlorë, të vlefshëm për javën e shtatë në Kategorinë Superiore.

Takimi nisi që në minutën e katërt, me një gol nga Edon Hasani, i cili pas një kombinimi të bukur me Ngonë, doli vetëm me portierin Moçka, dhe nuk e pati të vështirë të zhbllokojë shifrat.

Por, në të 13-tën, Ngo çoi topin në rrjetën e tij, në zhvillimet e një goditje këndi, dhe Flamurtari barazoi. Ekipi i Memës shtoi akoma më shumë ritmin, dhe pas disa tentativash, arriti që të shënojë edhe të dytin, që në pjesën e parë, sërish me Hasanin, që këtë herë çoi topin me kokë në rrjetë nga brenda zone.

Në pjesën e dytë, vlonjatët nuk ishin të dorëzuar, dhe disa herë provuan në portën e Bakajt, që luajti 45 minutat e dyta, me Likën që u la në stol nga Mema. Edhe pse sulmi i Tiranës kishte disa raste, nuk arriti që të mbyllë ndeshjen, por surpriza ndodhi në sekondat e fundit.

Ardit Hoxhaj shënoi të dytin vetëm në sekondat e fundit të ndeshjes, me kokë nga brenda zone. Në fund, barazim 1-1 në Vlorë, dhe Tirana e Flamurtari ndajnë pikët. Tani, bardheblutë gjenden në kuotën e 11 pikëve, ndërsa kjo ishte pika e dytë për Flamurtarin.