Futboll Sport

HISTORIA E VEÇANTË MKHITARYAN/ Mëson italishten në kohë rekord dhe tashmë zotëron plot 8 gjuhë

Futbollistët kanë shumë vështirësi me gjuhën, teksa kjo shpesh herë ndikon edhe në performancat e tyre, për shkak se nuk kuptojnë udhëzimet e trajnerëve.690 (1)

Megjithatë nuk ndodh kështu edhe me sulmuesin armen, Henrik Mkhitaryan. 30-vjeçari kaloi në merkaton e verës te Roma, nga anglezët e Arsenalit, por ai nuk ka humbur kohë të mësojë gjuhën italiane. Armeni erdhi nga stoli në ndeshjen e fundjavës ndaj Veronës, ku shënoi edhe një gol.

Menjëherë pas përfundimit të ndeshjes, ai dha një intervistë dhe e veçanta është se ai foli në italisht. Sulmuesi tani zotëron plot tetë gjuhë, pasi di armenisht, frëngjisht, portugalisht, rusisht, ukrainisht, anglisht, gjermanisht dhe italisht. Mkhitaryan mësoi rusisht nga gjyshja e tij, e cila kishte prejardhjen nga Rusia, ndërsa frëngjisht ka mësuar nga koha kur ishte fëmijë, që babi i tij luante për ASOA Valens.

Kur ishte vetëm 13-vjeç, futbollisti mori vendimin e guximshëm të shkonte i vetëm në Brazil, për t’u stërvitur me Sao Paolon, dhe për 4 muaj aty mësoi portugalisht. Gjermanisht mësoi kur luante me Dortmundin, anglisht kur luante me Junajtid dhe Arsenalin dhe ukrainisht kur luante për Metalurh Donjetskun.

Related posts

“ËSHTË E NDËRLIKUAR”/ Polemikat mbi transferimin tek Reali, Leonardo zbulon të ardhmen e Mbappe

Delo.autor

STATISTIKAT/ Gola nga stoli dhe e pësojmë në pjesën e dytë. Ja disa nga kuriozitetet për sfidën Angli-Shqipëri…

Delo.autor

E BUJSHME NGA SPANJA/ Barcelona siguron yllin e Manchester City-t, zyrtarizimi vjen pas finales së Champions-it

Delo.autor

Leave a Comment