Futboll Kosova Shqipëri Sport

LEON DAJAKU REALIZON ËNDRRËN/ Sulmuesi shqiptar debuton në triumfin e Bayern në kampionat

Mbrëmja e sotme është e veçantë për futbollistin nga Kosova Leon Dajaku.Sulmuesi 18-vjeçar arriti të debutonte sot në futbollin profesionist duke marrë disa minuta në sfidën midis Bajernit të Mynihut dhe Volfsburgut, e cila u fitua nga bavarezët me rezultatinb 2-0.

Dajaku, produkt i shkollës së Bajernit, zëvendësoi Serge Gnabrin në minutën e 90’+1 duke u aktivizuar në fushë.

leon-dajaku-fc-bayern-munchen-ii-1569231103-25961

Ai përfaqëson Gjermaninë U19, ku në kualifikueset për kampionatin e ardhshëm europian të 2020 që do të mbahet në Irlandën e Veriut. Dajaku aktivizohet me ekipin e dytë të Bajernit ku ka realizuar 3 gola në 18 ndeshje në kategorinë e tretë të futbollit gjerman.