SUPERKUPA E EUROPËS/ Bayern është mbreti i Europës, mposht Sevillan me golin e të larguarit

Pas tripletës (kampionat, Kupë dhe Champions), Bajerni i Mynihut ka fituar edhe Superkupën e Europës, duke siguruar kwshtu trofeun e 4-t. Të besuarit e Hans Flik, mposhtën mbrëmjen e sotme Sevijan me rezultatin 2-1. Koha e rregull përfundoi në barazim 1-1, falë golave të Okampos dhe Gorecka, teksa sfidën e vendosi goli i Havi Martinez në minutën e 104.

Sevija në krahun tjetër ka më shumë pjesëmarrje se skuadra gjermane, plot gjashtë herë kanë arritur spanjollët të jenë pjesë e kësaj finaleje duke e fituar atë vetëm një herë në vitin 2006. Superkupa e Europës, duket se është kthyer në një mallkim për spanjollët.