Ndeshjet Live Sport

LIVE/ Nations League: Mbyllet ndeshja Lituani-Shqipëri. Rezultati 0-0

Shqipëria kërkon revansh në Lituani! Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Edi Reja, zbresin në fushën e “LFF Stadium” ku objektivi i vetëm do të jetë fitorja.

Trajneri Edi Reja ka vendosur të bëjë tri lëvizje në formacion në krahasim me ndeshjen ndaj Kazakistanit. Kombëtarja do të rreshtohet me skemën 3-5-2, por duke i dhënë besim sërish treshes Gjimshiti, Dermaku dhe Kumbulla në mbrojtje, e gjithashtu kapitenit Berisha në portë. Risitë e Rejës në këtë takim janë Lenjani, Laçi dhe Seferi, që startojnë si titullarë ndryshe nga ndeshja e parë, duke zënë vendin e Trashit, Kallakut dhe Manajt.

 

LIVE/ Lituani – Shqipëri

KOMENTI LIVE: 

65′ E pabesueshme çfarë humbet Seferi i vetëm përballë portierit, pas asistit të Veselit. Gjujtja e sulmuesit është ndalur nga gardiani vendas.

64′ Tjetër zëvendësim te Shqipëria, largohet Laçi, vendin e tij e merr Endri Çekiçi.

62′ Rrezikojnë lituanezët, vendimtare ndërhyrja e Berishës, që i mohon golin vendasve.

58′ Dy zëvendësime të tjera te Kombëtarja, largohet Broja dhe Kumbulla në fushë Vrioni dhe Mihaj.

49’ I sapofuturi në lojë për kuqezinjtë, Trashi nis tre harkime radhazi në zonë për Brojën i cili nuk arrin as të kontrollojë e as të gjuajë sferën.

46′ Starton pjesa e dytë, zëvendësim te Shqipëria, largohet Lenjani, vendin e tij e merr Trashi.

Mbyllet pjesa e parë

45′ Akordohen 2 minuta shtesë.

38′ Tjetër moment shumë i mirë për Shqipërinë, Seferi provon me një goditje fluturimthi, por portieri vendas ben mrekullinë duke i mohuar golin Kombëtares shqiptare.

32′ Marash Kumbulla është futbollisti i radhës i ndëshkuar me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar pas një dyluftimi me futbollistin kundërshtar.

24′ Qazim Laçi ndëshkohet me karton të verdhë dhe humbet ndeshje e radhës për protesta. Shqipëria kërkon 11-metërsh, pas prekjes së topit me dorë brenda zonës nga futbollisti lituanez, nuk mendon kështu gjyqtari. Pamjet tregojnë qartë se topi është prekur me dorë.

22′ Tjetër rast i rrezikshëm i Shqipërisë me Seferin, gjuajtja e tij u ndal nga mbrojtësit e Lituanisë.

21′ Dapkus ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Laçit.

17′ Pranë golit Lituani me sulmuesin Laushkevi, i cili nuk ka arritur të gjejë kuadratin nga shumë pranë portës. Me fat Shqipëria në këtë moment.

7’ Shqipëria vazhdon të jetë më ngulmuese në krahun e majtë të sulmit, këtë herë me Seferin i cili gjen Lenjanin në hyrje të zonës. Gjuajtja e këtij të fundit është e gabuar dhe largohet nga mbrojtja vendase.

4′ Minuta fantastike për Shqipërinë. Laçi provon me një goditje fluturimthi në hyrje të zonës, pas gabimit të mbrojtësit mik, por topi shkon jashtë kuadratit.

2′ Shqipëria e nis në sulm, duke depëruar bukur nga e majta, por Lenjani rëshket në momentet e fundit. Nisje e mirë e të besuerve të Rejës.

1′ Ka nisur sfida!

Related posts

STATISTIKA TË FRIKSHME/ Tifozët votojnë “Pleshtin” si gjuajtësin më të mirë për… (FOTO)

Delo.autor

JO VETË TOLISSO/ Bayern Munich siguron edhe një tjetër kampion bote

Isa.Autor

“SHUMË GJËRA JANË…”/ Mourinho: Nuk e shita unë, rashë në “dashuri” me të

Delo.autor

Leave a Comment