Futboll Seria A Sport

INTER HARRON SI FITOHET/ Atalanta bllokon “Zikaltërit” në Bergamo dhe ndajnë pikët

Ndeshje e bukur në Gewiss Stadium midis Atalanta dhe Inter, me rezultatin 1-1, i cili në fund të 90 minutave duket se është i merituar!

Pas një pjese të parë intensive, por me shumë pak mundësi, pjesa e dytë pa të dy skuadrat të hapeshin dhe të gjenin gola: nga Lautaro Martinez te Interi, te debutuesi Aleksey Miranchuk te Atalanta.

Pjesa e parë e lojës shikon Atalanta që përpiqet të dominojë Interin me veprimet e zakonshme, por lojtarët e Bergamos rrallë shihen pranë Handanovic (vetëm Freuler pickon).

Nga ana tjetër, Interi përpiqet të propozojë një lojë shumë më vertikale dhe ndërton më shumë shanse sesa kundërshtarët e tyre: veçanërisht i rrezikshëm Lautaro me disa goditje të shpejta dhe Arturo Vidal me një goditje të bukur me kokë që përfundon pak e lartë.

Pjesa e dytë nis me një Atalanta asnjëherë të rrezikshme dhe me një Inter që luan më i bindur.

Në minutën e 58-të, vjen goli i miqve. Brozovic pason shumë mirë për Ashley Young në të majtë. Anglezi hedh në zonë një krosim të bukur dhe Lautaro Martinez e kthen në gol me një goditje të shkëlqyeshme me kokë.

Me disavantazhin Gasperini ndryshon: Miranchuk bën debutimin e tij dhe Muriel dhe Lammers në vend të Zapata dhe Toloi.

Conte përgjigjet me Lukaku-Perisic që zëvendësojnë Lautaro-Sanchez. Zëvendësimet i japin jetë të re sidomos ekipit të Gasperinit.

Muriel është i frymëzuar dhe në minutën e 79-të punon një top të shkëlqyeshëm vetëm për Aleksey Miranchuk: rusi kontrollon, i shmanget përpjekjes për ta mbuluar nga Bastoni dhe Gagliardini, duke gjetur këndin e djathtë për 1-1 me një të majtë kirurgjikale.

Goli duket se zhbllokon mendërisht ekipin e Gasperini i cili, veçanërisht me Muriel, krijon shumë probleme për mbrojtësit e Contes. Por kolumbiani, për një çështje milimetrash, nuk arrin të godasë topin që mund të ishte me vlerë fitore.

Inter duket i lodhur dhe i beson përpjekjen e fundit goditjes së Barella nga jashtë. Për Conten, asnjë fitore në 4 ndeshjet e fundit përfshirë Champions League. Sakaq, në rrjetet sociale nis menjëherë hashtagu #Conteout.

Related posts

HUMBJA E PENALLTISË NË 1996/ Trajneri Southgate: Tani nëna ime do ta harrojë dhimbjen e para 25 viteve

Delo.autor

JEPET PENALLTI E DISKUTUESHME/ VAR-i shkakton sërish polemika në Itali (VIDEO)

Delo.autor

E BUJSHME/ Ylli i Serisë A si kalë Troje, drejt Juventusit në merkaton e janarit për 50 milionë euro

bora.autor

Leave a Comment