Futboll Sport

MERRET VENDIMI I PARË/ Çështja për provimin fals. Testuesi i Luis Suarez, pakt për 1 vit burgim

Është marrë një vendim i parë lidhur me çështjen e Luis Suarezit dhe provimin farsë në Universitetin për të Huaj të Peruxhës për marrjen e nënshtetësisë italiane.

Profesori Lorenco Roka, pjesëtar i komisionit që mori në pyetje sulmuesin uruguaian, vendosi pakt për një vit burgim me kusht, për zbulim të sekreteve zyrtare dhe falsifikimit.

Prokuroria e Peruxhës kishte pranuar paktin. Profesori Roka ishte hetuar në konkurs me rektoren Xhuliana Grego Boli, profesoreshën Stefania Spina dhe drejtorin e përgjithshëm Simone Olivieri, për testin e mbajtur nga Suarez, 17 shtatorin e kaluar. Është tërhequr kështu masa paraprake e pezullimit për 8 muaj. Lajmin e kanë përcjellë mediat lokale.

Related posts

MERKATO E VERËS/ Klubi i Superiores i fiksuar pas Brdariçit, gati t’i besojnë stolin

Delo.autor

DERBI I KRYEQYTETIT/ Rindahen sërish tribunat, për shkaqe sigurie Tirana lëshon…

Delo.autor

BASKETBOLL/ Fitore pas katër vitesh, Shqipëria mposht Qipron

Delo.autor

Leave a Comment