Futboll Sport

27 NDESHJET E FUNDIT PA HUMBJE/ Nga depresioni në iluzion, Italia me Mançinin ka ndryshuar fytyrë

Dështimi për t’u kualifikuar në Botërorin e Rusisë 2018 ishte fundi i botës për futbollin italian. Ajo ndeshje ndaj Suedisë në “San Siro” shënoi pikën më të ulët të historisë, por edhe pikënisjen e një projekti të ri.

Sot që flasim, ajo Itali duket si një kujtim i hidhur. Ecuria në kohët e fundit ka qenë e jashtëzakonshme që nga koha kur Roberto Mançini u ul në pankinë. 27 ndeshjet e fundit pa humbje me një bilanc 22 fitore dhe 5 barazime. Në 8 ndeshjet e fundit nuk ka pësuar asnjë gol dhe ka shënuar 25.

Mançini ka krijuar një miks perfekt mes të rinjve si Kieza, Barela, Lokateli e Bastoni dhe veteranëve si Insinje, Bonuçi, Kielini apo Verrati. Është një Itali që kërkon të qarkullojë më shumë topin dhe të mos e bazojë lojën e saj te forca mbrojtëse, ashtu siç ka bërë në historinë e saj. Nga kompanitë e basteve nuk shihet si favorite, por është gjithmonë e rrezikshme dhe askush nuk do ta donte ta kishte përballë. Është një ekip i uritur dhe me dëshirë për të treguar forcën.

LISTA

PORTIERË

Salvatore Sirigu 34 vjeç

Xhanluixhi Donaruma 22 vjeç

Aleks Meret 24 vjeç

MBROJTËS

Xhovani di Lorenco 24 vjeç

Xhorxho Kielini 36 vjeç

Leonardo Spinacola 28 vjeç

Emerson Palmieri 26 vjeç

Françesko Açerbi 33 vjeç

Leonardo Bonuçi 34 vjeç

Alesandro Bastoni 22 vjeç

Alesandro Florenci 30 vjeç

Rafael Toloi 30 vjeç

MESFUSHORË

Manuel Lokateli 23 vjeç

Marko Verrati 28 vjeç

Lorenco Pelegrini 24 vjeç

Zhorzhinjo 29 vjeç

Mateo Pesina 24 vjeç

Federiko Kieza 23 vjeç

Brajan Kristante 26 vjeç

Nikolo Barela 24 vjeç

Federiko Bernardeski 27 vjeç

SULMUES

Andrea Beloti 27 vjeç

Lorenco Insinje 30 vjeç

Domeniko Berardi 26 vjeç

Çiro Imobile 31 vjeç

Xhakomo Raspadori 21 vjeç

YLLI I SKUADRËS – Lorenco Insinje

Sulmues: 29 vjeç (Napoli) 34 ndeshje Lorenco Insinje është një nga kandidatët për të qenë lideri i Italisë. Ai do të mbajë veshur fanellën e rëndë të numrit 10, që ka qenë e Baxhos, Del Pieros dhe Totit. Është një nder i madh, por gjithashtu edhe një përgjegjësi. Insinje vjen në këtë Europian me moshën perfekte dhe sytë e italianëve janë drejtuar nga ai.

TRAJNERI – Roberto Mançini

Debutimi: 28 maj 2018

Fitore: 13

Barazime: 4

Humbje: 2

Trajneri italian ka pasur një stil taktik të qartë që nga fillimi. E ka harruar mbrojtjen e hekurt dhe skema e tij 4- 3-3 është shumë e ngjashme me atë të Mauricio Sarrit, i cili bëri të gjithë Europën të dashurohej me të. Lojë pozicionale, presing i lartë dhe saktësi në lojën mes linjave.

LISTA

Golashënuesit

Luixhi Riva 35

Xhuzepe Meaca 33

Silvio Piola 30

Roberto Baxho 27

Alesandro del Piero 26

Alesandro Altobeli 25

Adolfo Balonçeri 34

Filipo Inzagi 24

Kristian Vieri 23

Françesko Graciani 23

MË SHUMË NDESHJE

Xhanluixhi Bufon 176

Fabio Kanavaro 136

Paolo Maldini 126

Daniele de Rosi 117

Andrea Pirlo 116

Dino Xof 112

Xhorxho Kielini 107

Leonardo Bonuçi 102

Xhanluka Zambrota 98

Xhaçinto Faketi 94

TRAJEKTORJA

EURO 1960 NUK MORI PJESË

EURO 1964 NUK MORI PJESË

EURO 1968 KAMPIONE

EURO 1972 NUK MORI PJESË

EURO 1976 NUK MORI PJESË

EURO 1980 GJYSMËFINALE

EURO 1984 NUK MORI PJESË

EURO 1988 GJYSMËFINALE

EURO 1992 NUK MORI PJESË

EURO 1996 FAZË GRUPESH

EURO 2000 FINALE

EURO 2004 FAZË GRUPESH

EURO 2008 ÇEREKFINALE

EURO 2012 FINALE

EURO 2016 ÇEREKFINALE

Related posts

“DYBALA TË LARGOHET NGA JUVENTUS”/ Moggi: Zamparini nuk merr vesh nga futbolli

Delo.autor

U eliminua nga Arsenal, Conte vijon polemikat me klubin

Q.Autor

NATIONS LEAGUE/ Belgjika ndëshkon “Tre Luanët”, Lukaku bën gjithçka vetë (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment