Ndeshjet Live Sport

LIVE/ “EURO 2020”: Mbyllet ndeshja Itali-Zvicër. Rezultati 3-0

Italia do të luajë ndaj Zvicrës në stadiumin ‘Olympico’ në kuadër të xhiros së dytë të grupit A.

Italianët e nisën shumë mirë duke fituar ndeshjen e parë ndaj Turqisë (3-0), ndërsa zviceranët barazuan ndaj Uellsit (1-1).

Sot Roberto Mancini nuk ka ndryshuar shumë, duke filluar nga minuta e parë me dyshen Leonardo Bonucci – Giorgio Chiellini në mbrojtje.

Mesfusha dhe sulmi do të jetë e njëjtë, sikurse në ndeshjen e parë. Në anën tjetër te Zvicra nga minuta e parë luajnë dyshja Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

 

LIVE/ Itali – Zvicër 3-0

Lokateli 26′, 52′ 

KOMENTI LIVE: 

86′ Mançini kryen edhe 2 zëvendësime, largohen nga fusha Lokateli dhe Barela, në vend të tyre Pesina dhe Kristante.

83′ Zëvendësim i fundit te Zvicra, largohet Frouler në vendin e tij Sou.

80′ Bie disi rritmi i ndeshjes, Italia përpiqet të menaxhojë më së miri epërsinë e 2 golave.

76′ Zëvendësim te Zvicra, largohet Shaqiri në vendin e tij Vargas.

73′ Çiro Imobile shpërdoron një rast të artë, pas përgjumjes së mbrojtjes zviceriane, sulmuesi i Lacios, nuk është treguar i saktë para portës.

69′ Dy zëvendësime te Italia, largohen Insinje dhe Berardi, në fushë Kieza dhe Toloi.

64′ Momente paniku në zonën e Italisë, vendimtare ndërhyrjet e Donarumës, që i mohon golin Zvicrës.

60′ Provon Zvicra të reagojë me Shaqirin, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

58′ Zvicra kryen 2 zëvendësime në mbrojte, largohen Shar dhe Mbabu, në lojë Zuber dhe Vidmer.

52′ GOOOOL ITALIA 2-0/ Spektakolar Lokateli. Mesfushori i Sasuolos, realizon me një predhë nga distanca, duke e dërguar topin në cepin e portës. Nuk lëviz portieri Somer. 

46′ Starton pjesa e dytë, Zvicra kryen zëvendësimin e parë, largohet nga fusha Seferoviç, vendin e tij e merr Gavranoviç.

Mbyllet pjesa e parë! 

45′ Akordohen 2 minuta shtesë.

42′ Imobile provon të shënojë nga një kënd i pamundur, por i vëmendshëm portieri Somer, që grushton topi.

37′ Italianët shpërdorojnë një tjetër shans të artë me anë të Spinacolës, që nuk tregohet rezultativ brenda zonës, duke sfumuar një mundësi mjaft të mirë.

33′ Pranë golit të dytë Italia, me anë të Insinjes, por tentativa e tija largohet me kokë nga Akanzhi.

26′ GOOOOL ITALIA 1-0/ Aksion fantastik i italianëve, Lokateli gjen rrugën e rrjetës pas asistit mjaft të bukur të Berardit. 

24′ Zëvendësim i detyruar te Italia, Kielini lë fushën e lojës i dëmtuar, vendin e tij e merr Açerbi.

19′ Italia gjen rrugën e rrjetës, por goli anulohet nga VAR-i për prekje të topit me dorë.

10′ Pranë golit Italia me Spinacolën, i cili harkon bukur në zonë për Imobilen që provon me kokë, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

3′ Përballja ka nisur e shpejtë me të dyja skuadrat që kërkojnë të ndërtojnë aksione të rrezikshme në portat respektive.

1′ Starton sfida në “Olimpico”

Related posts

TRONDITET INTERI/ PERISIC thyen heshtjen: Dua të luaj në Angli ose Spanjë

Isa.Autor

JUVENTUS-PARMA/ “Zonja e Vjetër” dyfishon shifrat, shënon Rugani

Delo.autor

I HABIT TË GJITHË ME DEKLARATËN/ Ish-sulmuesi spanjoll: Godita Diarranë, por ai bërryl ishte për Ramos

Delo.autor

Leave a Comment