LIVE/ “EURO 2020”: Mbyllet ndeshja Turqi-Uells. Rezultati 0-2

Do të startojë në orën 18:00, në Baku, sfida mes Turqisë dhe Uellsit e vlefshme për Grupin A. Një përballje kjo që pritet të jetë tepër e luftuar dhe vendimtare për sa i përket fateve të këtyre 2 kombëtareve, në EURO 2021.

Pas disfatës ndaj Italisë, turqit e drejtuar nga Gynesh, do të kërkojnë pikët e para në këtë Europian, teksa përballë kanë një skuadër mjaft të përgatitur si Uellsi, që në sfidën e parë, arriti të barazonte ndaj Zvicrës.

Kjo është hera e parë në histori, që Turqia dhe Uellsi përballen me njëra-tjetrën në një sfidë të vlefshme për kampionatin Europian.

LIVE/ Turqi – Uells 0-2

Ramsej 42′

KOMENTI LIVE:

Mbyllet pjesa e parë!

42′ GOOOOL UELLSI 0-1/ Zhbllokohet sfida! E treta e vërteta! Aron Ramsej kalon në avantazh uellsianit. Pas një asist fantastik të Bejl, mesfushori i Juventusit, nuk ka falur kësaj here, duke tundur rrjetën.

37′ Çelik harkon në zonë për Burak që provon me kokë, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

35′ Turqia ka fituar terren në këto minuta, ndërkohë që Uellsi është tërhequr mbrapa në mbrojtje të rezultatit.

29′ Provon të kundërpërgjigjet Turqia me Ajan, por tentativa e tij me kokë largohet në afërsi të shtyllës nga Morrell.

24′ Ramsej e bën “baltë”. Futbollisti i Juventusit, humbet një tjetër shans të artë për të realizuar, i vetëm përballë portierit. Mesfushori nuk iu beson syve. Me fat turqit në këto minuta.

18′ Uellsi kërkon penallti për prekje të topit me dorë brenda zonës, por për gjyqtarin gjithçka e rregullt!

12′ Të dy ekipet si Turqia dhe Uellsi, shfaqen kërkuese në këto minuta të para, duke tentuar herë pas here ta zhbllokojnë sfidën me tentativa të rrezikshme.

6′ Pranë golit Uellsi me Aron Ramsej, gjuajtja e tij brenda zonës, u ndal me këmbë nga portieri Çakër, që ka bërë një pritje fantastike, duke i mohuar golin kombëtares britanike.

1′ Ka nisur sfida në Baku!