Futboll Sport

“MENDOVA TË BRAKTIS FUTBOLLIN”/ Zero tatuazhe dhe student i ekonomikut, rrëfimi i mesfushorit të Italisë

Njeriu i fatit për Italinë është mesfushor i Atalanta-s. Po flasim për Matteo Pessina që në 3 ndeshje ka shënuar 2 gola. E të mendosh që nuk ishte grumbulluar dhe u desh dëmtimi i Sensit për ta thërritur…

Duke folur nga Coverciano, përpara çerekfinales së së premtes në Mynih kundër Belgjikës, futbollisti axurr zbuloi edhe një prapaskenë të së shkuarës së tij…

“E fillova si lojtari i 27-të këtë Europian, por nuk e mendoja shumë.

Gjithmonë ndihesha pjesë e këtij grupi. Kam qëndruar këtu për ditët e para, trajneri më kërkoi të qëndroja dhe të shikoja si ishin gjërat.

Pastaj Stefano (Sensi) u dëmtova dhe u ktheva në listë. Unë gjithmonë ndihesha pjesë e grupit që nga thirrja e parë, kjo është gjëja më e mirë për këtë grup: Mancini na bën të gjithëve të ndjehemi të rëndësishëm”.

Italia favorite? “Të tjerët e kanë kuptuar atë tani, ne gjithmonë e kemi menduar atë. Jemi të fortë, kemi shumë të rinj, përvojë, kemi bërë një varg fitoresh shumë të rëndësishme.

Nëse të tjerët e kanë kuptuar unë jam i lumtur, por gjithmonë kam menduar kështu: ne kurrë nuk e themi atë, madje edhe midis nesh.

Nuk flasim për finalen në grup, ne përqendrohemi garë pas gare”.

“Kam pasur fatin të kem prindër që gjithmonë kanë besuar në këtë, në studime, si gjyshërit. Futbolli ka ardhur gjithmonë pas studimit.

Eshtë e mrekullueshme ta jetosh futbollin dhe pasionin jo si një punë, por si diçka që më pëlqen dhe më pëlqen. Besoj se gjëja që lojtari duhet të bëjë është vetëm të mendojë të luajë: ne jemi djem inteligjentë , djem të mirë me pasione të tjera, hobi të tjerë, me mendje të hapur”.

Sa i përket momenteve më të vështira të karierës, Pessina pranoi: “Familja ka qenë fati im. Unë e konsideroj veten me fat. Ata më kanë mbajtur të qetë që kur isha fëmijë.

Mundohem t’i dëgjoj shpesh, marr këshilla dhe ato janë më të rëndësishmet. Kishte momente të vështira: as në Serie C nuk luaja, ishte e vështirë, madje kam menduar ta lë futbollin por vazhdova sepse më pëlqen të luaj dhe dua ta bëj gjithë jetën time”.

Për Belgjikën: “Me Austrinë ishte e vështirë. Ata janë të përsosur fizikisht, të përgatitur atletikisht. Pas 50 ndeshjeve këtë sezon, ne mbërrijmë kështu dhe nxehtësia nuk ndihmon: ata gjithashtu mbajtën forcën e tyre, pjesën atletike.

Por pastaj mësuam të imponojmë lojë. Me Belgjikën do të jetë shumë e vështirë, madje edhe më shumë: jo aq për fizikun e tyre, por për cilësinë e tyre, ata kanë lojtarë shumë të fortë.

Nëse duam të shkojmë në fund, duhet të takojmë më të fortët”.

Related posts

UEFA MERR MASA/ Dënon ashpër KOMBËTAREN serbe

Delo.autor

Ligue 1/ Dopietë e Mbappe, PSG ‘prek’ titullin

Q.Autor

E DËSHIRONTE PREJ VITESH/ Mesi nuk i ndahet Kupës së Botës as në…gjumë

F.autor

Leave a Comment