Futboll Sport

NJIHUNI ME FUTBOLLISTIN FRANCES QË U BË HUNGAREZ/ Edhe pse kishte fituar Kampionatin Evropian me Francën e Griezmann

Antoine Griezmann do të takohet përsëri me një fytyrë të njohur, atë të Loic Nego, futbollist francez, por tani me nënshtetësi të Hungarisë dhe lojtar i kësaj kombëtareje.

Anësori që luan te Fehervar, atëherë luante te Nantes dhe u shpall kampion Evropian për U19 në vitin 2010 me Francën, ndërsa për shokë skuadra kishte emra si Antoine Griezmman, Alexandre Lacazette, Francis Coquelin, Gael Kakuta (MVP i atij turneu) dhe Cederic Bakambu.

‘Les bleus’ mundën Spanjën që kishte emra si Marc Bartra, Thiago Alcantara, Rodrigo, Iker Muniain, Sergio Canales dhe Dani Pacheco në finale me rezultat 2-1.

“Jam i ngazëllyer, do të jem i lumtur që do të shoh përsëri disa nga kolegët e vjetër”, e ka pranuar ai.

Loic Nego pas Nantes shkoi te Roma, pastaj bëri karrierë te Standard, Ujpestit, Charlton dhe Fehervar, klube që ia mbyllën ‘derën’ e Francës.

Nga ana tjetër, Hungaria, ia hapi derë, duke i dhënë nënshtetësinë, pasi në kampionatin vendas ka 203 ndeshje dhe 31 gola.

Négo e kishte kuptuar që ai nuk do të “përfaqësonte” më ‘Gjelat’ dhe në vitin 2020 ai pranoi të “bëhej ” hungarez.

“Franca është vendi im, por Hungaria është shtëpia ime”, kishte thënë ai.

Ai shpejt fitoi zemrat e hungarezëve, kur në finalen e play-offit për Kampionatin Evropian ndaj Islandën që u mbyll 2-1, ai barazoi në minutën e 88-të.

“Unë kam shumë respekt për këtë fanellë. Shpresoj që tifozët të jenë krenarë”, kishte deklaruar ai.

Related posts

MOTO GP/ Quartararo befason Marquez dhe Vinales në tentativën e fundit

Delo.autor

Manchester City ka gati 56 milionë euro për Busquets

Delo.autor

E DHIMBSHME/ Talenti i Evertonit braktis futbollin vetëm 18 vjeç, ja mesazhi i tij në rrjetet sociale…

Delo.autor

Leave a Comment