Futboll Seria A Sport

KAOS NË SERIE A PARA FILLIMIT/ Gianni Nanni: Lojtarët nuk i detyron dot për vaksinat, rrezikohet grupi…

Vaksinat dhe siguria, ekziston një problem. Protokolli i ri FIGC jep indikacione të rrepta sesi të kufizohen dhe menaxhohen infeksionet e koronavirusit, por udhëzimi rrezikon të mos respektohet nga të gjithë.

Në fakt, në Itali nuk ka asnjë detyrim vaksinimi përveç kategorive që veprojnë në sektorin shëndetësor, kjo do të thotë që një lojtar mund të vendosë lirisht nëse do të vaksinohet apo jo, një e drejtë që – mëson çështja e Spezia-s – po krijon më shumë se një pengesë për rimëkëmbjen.

Situata e Serie A është e mirë, me 90% të lojtarëve që kanë marrë të paktën një dozë, por mesatarisht ka 2-3 elementë për klub ende nuk janë vaksinuar, të cilët vazhdojnë të ecin në rrugën e tyre, duke refuzuar të gjitha ftesat nga lojtarët përkatës dhe klubet..

Pavarësisht nga fushata e fortë informuese, nuk ka vaksina në futboll dhe ato shqetësojnë shumë klubet.

Nga pikëpamja ekonomike, jo vetëm shëndeti i grupit. Gianni Nanni, menaxher shëndetësor i Bologna (i cili ende ka tre lojtarë të pavendosur) dhe anëtar i komisionit mjekësor të FIGC, filloi një provokim, i destinuar për t’i bërë njerëzit të diskutojnë:

“Si mjekë të klubit, ne kemi organizuar disa takime për t’i shpjeguar lojtarëve rëndësinë e vaksinave për veten e tyre, për të tjerët dhe gjithashtu për sistemin e kalciumit.

Është e qartë se nga pikëpamja ligjore askush nuk mund të detyrohet, por është e nevojshme të sigurohet që ata që zgjedhin të mos vaksinohen janë përgjegjës për atë nga një këndvështrim moral dhe gjithashtu ekonomik. – raporton La Gazzetta dello Sport – Le t’i paguajnë ata terapitë dhe mjekët dhe të rimbursojnë klubet që janë dëmtuar nga zgjedhja e tyre! Unë jam drastik: po përballemi me një pandemi, jo grip, na duhen rregulla të veçanta dhe është koha t’i heqim ato”.

Related posts

“AI ËSHTË NUMRI NJË”/ Haaland zgjedh më të mirin e vitit 2021 mes Lewandowski dhe Messit

Delo.autor

ZBULON MAKTHIN ME “JASHTËTOKËSORIN”/ Portieri Oblak: Shikon gjithçka, po lëvize të ndëshkon

Delo.autor

SHKËNDIJA-NOMME KALJU/ Tetovarët drejt kualifikimit, ja goli i barazimit (VIDEO)

Delo.autor

Leave a Comment