Sport Të tjera

“TOKIO 2020″/ Lojërat Olimpike marrin ngjyrime nacionaliste, sportisti tërhiqet nga kompeticoni. Ja motivi…

Lojërat Olimpike kanë filluar të preken nga akte nacionaliste ku një sportist algjerian ka vendosur të tërhiqet nga kompeticioni për të shmangur përballjen me kundërshtarin izraelit.

Bëhet fjalë për xhudistin Feti Nurin me prejardhje algjeriane i cili ka vendosur të heqë dorë nga Lojërat Olimpike pasi shorti e vendosi përballë rivalit izraelit Tohar Butbul. Tërheqja e xhudistit ka marrë pikëpamje nacionaliste pasi vetë trajneri i tij u shpreh se nuk dëshiroi që të përballeshin ndaj rivalit izraelit pasi mbështetja e tyre është ndaj Palestinës.

‘’Ne nuk ishim me fat me shortin. Na u vu përballë një kundërshtar izraelit dhe kjo është arsyeja pse na u desh të tërhiqeshim. Morëm vendimin e duhur’’, tha trajneri i Feti Nurin.

Ky lajm është bërë shumë shpejt viral duke u kritikuar shumë nga sportdashësit të cilët e quajtën si ofendim tërheqjen e ekipit algjerian.

Related posts

PAS FITORES NDAJ PARTIZANIT/ Trajneri Ahmetaj: Të vazhdojmë të ecim me atë ecuri që…

Delo.autor

NATIONS LEAGUE/ Ylli i mbrojtjes së Inter dëmtohet në kombëtare, alarmohet Conte

Delo.autor

SFIDA NDAJ KAZAKISTANIT NË NATIONS LEAGUE/ Luks zgjedhjesh, Kombëtarja ka gati 4 formacione në dispozicion

Delo.autor

Leave a Comment