Futboll Sport

RENDITJA E FIFA-S/ Shqipëria dhe Kosova njohin rritje, ja klasifikimi i kombëtareve

Qeveria e futbollit botëror, FIFA ka përditësuar ditën e sotme renditjen në rang kombëtaresh.

Kombëtarja shqiptare është ngjitur në këtë klasifikim duke u renditur në vendin e 66. Shqipëria arriti të fitojë 2 nga 3 ndeshjet e fushatës kualifikuese të Botërorit “KATAR 2022” të muajit shtator ndaj San Marinos 5-0 dhe ndaj Hungarisë 1-0, por duke pësuar edhe një humbje ndeshjen e parë kundër Polonisë 4-1 në transfertë.

Gjithashtu edhe përfaqësuesja e Kosovës është ngjitur në këtë tabelë teksa renditet në vendin e 109. “Dardanët” nga tre sfidat e muajit shtator të kualifikuesve të Botërorit “KATAR 2022” arriti të triumfonte një herë ndaj Gjeorgjisë, barazuar 1 ndaj Greqisë dhe humbur një ndaj Spanjës.

Këtë klasifikim e kryeson sërish Belgjika, duke e ndjekur Brazili në vendin e dytë dhe podiumin e mbyll Anglia. Në vendin e katërt renditet Franca, në të pestin Italia e cila është dhe kampionia e Europës në fuqi.

Në vendin e gjashtë, Argjentina, në vendin e shtatë Portugalia. Në vendin e tetë Spanja, në të 9 renditet Meksika dhe në vendin e dhjetë klasifikohet Danimarka.

Related posts

BARCELONA RIHAP SFIDËN/ “Pleshti” me një top fantastik, Suarez nuk fal Leganesin (VIDEO)

Delo.autor

Bale humbet krejtësisht durimin, ja çfarë vendimi merr për të ardhmen

Sadik.Autor

Zbulohen “sekretet” e Andre Silva, ja ato që nuk dinit për portugezin e Milan…

Q.Autor

Leave a Comment