E BUJSHME/ Portieri përjashtohet para fillimit të ndeshjes për një gjest të çmendur: VAR-i i pa të gjitha (FOTO)

Një incident që nuk ishte verifikuar kurrë ne futboll ngjau pak minuta para fillimit të ndeshjes së vlefshme për Superkupën e Paraguajit mes Olimpia Asuncion dhe Cerro Porteño.

Para fillimit, portieri i Cerro-s, Jean, u përjashtua me karton të kuq përpara se të fillonte ndeshja. I përjashtuar me rekomandim të VAR-it, i cili pa një gjest të keq me kamerat ndaj tifozëve të skuadrës kundërshtare…

Sfidat e rëndësishme në Amerikën e Jugut janë gjithmonë shumë të përzemërta dhe shpirtrat para Superkupës së Paraguajit ishin tashmë shumë të nxehta. Portieri i Cerro Porteño, një skuadër që ka fituar 33 tituj kombëtarë, Jean kur hyn në fushë tashmë ishte shumë i ngarkuar, në të vërtetë tepër i ngarkuar dhe bën një gjest të keq ndërsa pozicionohet në zonën e tij të penalltisë ndaj tifozëve të Olimpia Asuncion, fitues i 45 kampionateve. Braziliani imiton një gjest të qartë sikur per ti prere fytin

Ky gjest nuk mund të kalojë pa u vënë re. Kush është në VAR mund të shohë gjithçka. Sepse brenda derës ishte vendosur një aparat fotografik. Oficerët e VAR raportojnë sjelljen josportive të portierit te arbitri i ndeshjes, i cili nuk mund të mos e përjashtojë atë.

Jan proteston shumë, por nuk mund të vazhdojë. Loja e tij ka mbaruar.

Protestat shtohen aq shumë kur mendon se Cerro Porteño do të duhet ta luajë ndeshjen me dhjetë, por duke qenë se ndeshja nuk ka filluar ende, trajneri Francisco Arce, ish-mbrojtësi, lavdia e madhe e futbollit paraguajian, ka mundësinë të dërgojë një tjetër portier ne fushës, kështu që zëvendësi i Jan, Munoz, del në fushë. Prandaj të dyja skuadrat luajnë me njëmbëdhjetë. Kush e di nëse Cerro Porteño u prek nga ai episod, por fakti është se Olimpia fitoi qartë me rezultatin 3-1.