Champions League Futboll Sport

STATISTIKAT/ Reali është si zakonisht me fat në shortin e Champions, por historia “kualifikon” kundërshtarët

Rëal Madrid vazhdon ta ndjekë fati i zakonshëm në shortin e Ligës së Kampioneve. Skuadra madrilene eviton gjithmonë në turin e parë me eliminim direkt kundërshtarët më të vështirë dhe në letër ka gjetur një rival të kalueshëm siç është Benfika. Por statistikat dhe historia flasin kundër ekipit të Ançelotit.

Edhe pse udhëtimi në Lisbonë do të sjellë në mendje kujtime të bukura për teknikun italian, pasi fitoi atje trofeun e 10 të Ligës së Kampioneve për Realin në vitin 2014, kryqëzimi për herë të tretë me Benfikën shpresohet të jetë më ndryshe nga ato të mëparshmit.

Për herë të parë, dy skuadrat janë takuar në finalen e vitit 1962, kur në Amsterdam, ishte Benfika që triumfoi me shifrat 5-3, në një ndeshje ku tregolëshi i Pushkash nuk mjaftoi përballë portugezëve që kishin në radhët e tyre Euzebion, autor i një dygolëshi.

Ndërsa kryqëzimi tjetër është në çerekfinalet e edicionit 1964-1965, plot 57 vite më parë. Edhe në atë rast, portugezët kaluan, me një fitore të thellë 5-1 në Lisbonë, ndërsa Reali triumfoi vetëm 2-1 në shtëpi.

Related posts

SUPERIORE/ Ja si do të rreshtohen Skënderbeu dhe KuKësi (FORMACIONET ZYRTARE)

Delo.autor

NUK NDRYSHON KURRË/ Pepe përplaset keq me shokun e skuadrës, shikoni çfarë ndodh në fushë

Delo.autor

Diellor Beseni i Lirisë ftohet nga Shqipëria U-17

Q.Autor

Leave a Comment