Futboll Sport

ZYRTARE/ 75 vite eksiztencë, klubi historik italian falimenton. Sot luan ndeshjen e fundit?

Është zyrtare: Calcio Catania SpA 1946 ka falimentuar. Gjykata e qytetit sicilian i ka dhënë fund historisë 75-vjeçare të klubit  të famshëm.

Lajm i keq për një qytet si ai i Katanias, i cili pasi ka luajtur jo më pak se 17 kampionate të Serisë A dhe 34 në Serie B po jeton faqen më të shëmtuar se historia e saj.

Dispozita erdhi pas kërkesës së falimentimit të paraqitur nga Prokuroria Publike me seancë fillimisht të caktuar për 16 nëntor dhe më pas shtyrë, pas caktimit të një komisioni teknik zyrtar për 21 dhjetor.

Garancitë e paraqitura nga pronari i Katanias, SIGI, nuk mjaftuan dhe as disa shprehje interesi për blerjen e klubit nuk e ndryshuan mendjen për situatën.

Fjalia 263 e publikuar sot vendosi falimentimin e Calcio Catania SpA dhe urdhëroi stërvitjen e përkohshme, e cila do t’i lejojë ekipit të përfundojë kampionatin e Serisë C përveç ruajtjes së titullit sportiv dhe të gjithë anëtarëve. Klubi sicilian do të dalë në fushë këtë mbrëmje ndaj Monopoli.

Tani duhet të caktohet një administrues i besuar për procedurën e parashikuar nga procesi i falimentimit, i cili do të duhet të drejtojë shitjen e ‘degës sportive’ të kompanisë te një blerës që do të kujdeset për të gjitha ‘borxhet sportive’, ose ato ekzistuese në pritje. ndaj atyre subjekteve, që janë pjesë e sistemit sportiv.

Related posts

E ÇUDITSHME/ Gënjeu për moshën dhe emrin, klubi gjerman zbulon se sulmuesi nuk “ekziston”

Delo.autor

Man United “trondit” Juven, përmbys në 4 minuta. Man City luan “tenis” me Shkahtar

Isa.Autor

ELIMINATORET E EUROPIANIT U-21/ Shqipëria do vihet përballë Austrisë, ja kush do të gjykojë sfidën

Delo.autor

Leave a Comment