Sport Të tjera

SKANDALI/ Nuk kanë fund vuajtjet për Djokovic, Australia i anulon sërish vizën tenistit

Australia i ka anuluar vizën tenistit serb, Novak Djokovic për të dytën herë me radhë. Vendimi i ministrit për Migrim të Australisë, Alex Haëke nënkupton se tani Djokovic përballet me dëbim nga shteti, raporton BBC.

Megjithatë, tenisti 34-vjeçar mund të apelojë vendimin dhe të nisë sërish një proces gjyqësor për të qëndruar në Australi.

Tenisti numër një në botë në kategorinë e meshkujve ishte parashikuar që të luante në turneun Australian Open, që nisi të hënën.

 “Sot ushtrova fuqinë time… për të anuluar vizën e mbajtur nga z. Novak Djokovic për arsye shëndetësore dhe gjendje të mirë, mbi bazën se ishte në interesin publik për ta bërë këtë,” tha ministri në një deklaratë.

Fillimisht Djokovic i ishte anuluar viza pasi arriti në Melbërn më 6 janar. Autoritetet kufitare gjetën se ai kishte “dështuar që të ofronte të dhëna të duhura” për një përjashtim mjekësor, që i mundësonte t’i shmangej rregullave për koronavirus.

Në Australi ka pasur zemërim të madh të publikut, pasi ky shtet ka pasur disa nga rregullat më strikte kundër pandemisë.

Related posts

ENDE PA U BËRË PREZANTIMI TEK JUVENTUS/ Ja dy kërkesat e Sarrit për merkaton e verës

Delo.autor

FOTOLAJM/ Nedim Bajrami zyrtarisht “kuqezi”, mesfushori shqiptar pozon me…

Delo.autor

Vizimi ekstra në “Old Trafford”/ Zbulohet e vërteta e fshehur pas teorive konspirative…

Isa.Autor

Leave a Comment