Champions League Futboll Sport

CHAMPIONS LEAGUE/ Spektakël golash në Lisbonë, Benfica dhe Ajax bëjnë “paqe” në aktin e parë

Është mbyllur në barazim 2-2 akti i parë i duelit mes Benfikës dhe Ajaksit i vlefshëm për fazën e  1/8-ave të Championsit. Një rezultat ky që le gjithçka të hapur për në sfidën e kthimit, teksa holandezët duken më të favorizuar pasi do të luajnë në shtëpi.

Tadiç hapi serinë e golave në minutën e 18-të, ndërkohë që autogoli i Hallerit në minutën e 26-të, vendosi baraspeshën. Sulmuesi nga Bregu i Fildishtit rëmbeu sërish skenën teksa në minutën e 29-të, realizoi golin e dytë për Ajaksin, duke shlyer kështu autogolin e shkaktuar.

Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 1-2 të miqve, ndërkohë që në minutën e72-të, Jaremçuk, riktheu baraspeshën, ku përfitoi pas një grushtimi jo të saktë nga ana e portierit Pasvir, duke mbajtur gjallë shpresën për kualifikim.