Futboll Kategoria Superiore Sport

TIFOZËT “DJEGIN” STADIUMIN/ Derbi i kryeqytetit, spektakli vjen në tribuna, ndërpritet ndeshja

Derbi i tretë sezonal ndërmjet Tiranës dhe Partizanin vjen shumë ndryshe, me shifra dhe statistika që shumë pak veta e imagjinonin. Ajo që nuk ndryshon është magjia e këtij takimi, një sfidë e përjetshme, e mbushur plot rivalitet.

Bardheblutë zbresin të qetë në “Air Albania”, me të gjitha shifrat në favor.

VIDEO

Ekipi i Shehit ka dominuar totalisht jo vetëm Partizanit por të gjithë rivalët, për këtë arsye qëndrojë të vetëm në krye, në kuotën e 52 pikëve, 8 më shumë se Laçi i vendit të dytë dhe plus 19 pikë në raport me Partizanit, shifra që tregojnë qartë supermacinë e bardhebluve.

Tirana ka fituar dy përballjet sezonale me Partizanin, por nuk dëshirojnë të ndalen këtu, pas 15 vitesh kanë mundësi të fitojnë 3 sfida radhazi, jo vetëm për të arritur këtë rekord, por një fitore përballë të kuqve do ti afronte edhe më shumë me titullin kampion. Tirana ka shënuar 45 gola në 23 javë, 15 më shumë se Partizani ndërsa kanë pësuar 16 gola, 2 më pak se Partizani.

VIDEO

Të kuqtë e kanë mbyllur llogaritë me titullin por një fitore ndaj Tiranës gjithnjë ka një shije të veçantë, për më tepër që do të frenonin marshimin e bardhebluve drejt titullit kampion. Ekipi i Mehmetit kërkon pikët e plota edhe për të synuar evropën nga kampionati.

 

30-Tifozët e Partizanit djegin stadiumin, ndërpritet ndeshja

14’ Rifillon ndeshja, ne të dy lojtarët e gatshëm për të dhënë kontributin e tyre në vijimin e sfidës.

12’ Përplasje mes Matondo dhe Tolit. Futbollisti i Partizanit mbetet i shtrirë në fushë dhe kërkon asistencën e mjekëve.

10’ Hoxhallari është lojtari i parë i ndëshkuar me të verdhë pas një faulli ndaj Skukës.

7’ Epërsi territoriale e Tiranës e cila ka mbyllur Partizanin në gjysmëfushën e vet në këto minuta dhe po mundohet të gjejë një gol të shpejtë.

3’ Xhixha provon me një gjuajtje nga jashtë zonës, por pa shumë sukses pasi nuk gjen katërkëndorin.

2’ Dueli ndërpritet për pak sekonda, pasi ka fishekzjarrë që hidhen nga tifozët. Pas qetësimit të situatës, ndeshja rifillon përsëri.

1′ Nis dueli në “Air Albania”.

Formacionet:

Tirana: Bekaj, Toshevski, Najdovski, Totre, Limaj, Përgjoni, Hoxhallari, Devid, Toli, Xhixha, Seferi. Trajner: Orges Shehi.

Partizani: Hoxha, Marku, Belica, Bitri, Hadroj, Rrapaj, Matondo, Kallaku, Mala, Skuka, Junior. Trajner: Dritan Mehmeti.

Arbitër kryesor; Juxhin Xhaja

Asistentë: Denis Rexha, Nertil Bregasi

Arbitër i katërt: Andi Koçi

VAR: Kreshnik Bajramaj

AVAR: Dojando Myftari

Related posts

GABIMI QË U ANULUA NGA VAR-i NË CHAMPIONS/ Cristian Eriksen: Jam njeriu më me fat në……

Delo.autor

Kualifikimi në Champions League, Milan vuan mungesën e një ‘bomberi’ për sulmin

Q.Autor

FUTBOLLI SHQIPTAR NË ZI/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i Kombëtares…

Delo.autor

Leave a Comment