Futboll Sport

“U ZGJOVA ME 18 TË VDEKUR”/ Një javë në koma, ish-trajneri i Dinamos rrëfen tmerrin

Ish-trajneri i Dinamos, argjentinasi Luis Manuel Blanko, ka qenë në prag të vdekjes nga COVID-i. Në një intervistë për gazetën “Olé” në Argjentinë, 68- vjeçari pohoi se kjo përvojë e ndryshoi atë:

“Sot vlerësoj edhe një kafe”. Ja një pjesë nga shkrimi që media argjentinase i ka kushtuar historisë së ish-trajnerit të bluve të kryeqytetit, Luis Blanko: “Pak më shumë se dy vjet më parë, bota ishte në kontroll përpara një situate të paprecedentë në historinë moderne.

Pandemia e Koronavirusit përmbysi gjithçka brenda pak ditësh dhe vendi ku goditi më shumë ishte në Europë, ku numri i të vdekurve shkonte në mijëra.

Luis Manuel Blanko, trajner dhe ishfutbollist argjentinas, i cili ishte në krye të Mons Calpe në Gjibraltar, mund të ishte njëri prej tyre, por ai arriti të fitojë ndeshjen më të vështirë të karrierës së tij pas një jave në koma dhe një qëndrimi prej dy muaj e gjysmë në spital.

Tani, i kthyer në vend, ai kujtoi për ‘Olé’ se si ajo përvojë tragjike e ndryshoi atë dhe foli për ëndrrën e tij për t’u integruar sërish në mjedisin vendës.

Çfarë episodi la COVID-i te ju?

Koka ime klikoi. Duke qenë në koma, duke u zgjuar pa ditur se ku isha, kisha harruar gjuhën, nuk dija të ecja… Ishte shumë e vështirë të isha larg familjes. Fillova të vlerësoja një kafe me një mik, të luaja futboll për një kohë me nipërit e mbesat e mia. I kërkova Zotit të më shpëtonte që të mund ta bëja përsëri. E kuptova që jo çdo gjë ndodh gjithmonë për shkak të profesionit, ndonjëherë të merr pa e kuptuar. Më parë mohoja shumë kur gjërat nuk shkonin, sot mendoj se gjërat ndodhin për një arsye.

Kishit frikë për jetën tuaj?

Kur hapa sytë pashë se si i mbuluan të vdekurit, mjekët po qanin. Nuk e kisha idenë për kohën, por pashë rreth 18 njerëz që po i merrnin për t’u djegur. Kur u bëra i vetëdijshëm për atë që po shihja, kisha frikë se do të më ndodhte.

Ai lart (Zoti) “jua bëri me sy”…

Po, ishte një mrekulli sepse hyra duke humbur 4- 0. Ditën që shkuan të më kërkonin, nuk ia dolën. Natën mbërrita në gjendje kome në spital. Kjo është arsyeja pse unë do të doja të qëndroja si regjisor këtu.

Në këtë pikë të karrierës suaj, do të peshoni të qenit pranë të dashurve tuaj përpara se të fitoni më shumë?

Preferoj të jem me familjen përpara një oferte më të mirë ekonomike. Skuadra më e mirë dhe e bashkuar ishte këtu. Nëse më duhet të rrëmbej një klub sot nuk e shikoj kategorinë, ajo që ka rëndësi është të tregohem dhe të futem në qark. Pastaj nëse shohin punën tuaj, me siguri do të shfaqen më shumë mundësi.

Related posts

LARGIMI I RONALDOS/ Real Madrid në ndjekje të “9”-tës për të mbushur boshllëkun

Sadik.Autor

LIVE/ Starton sfida mes Estonisë dhe Holandës

Delo.autor

Arapi: Mund të kthehem në Shqipëri, Panucci të thërrasë lojtarët e momentit

Sadik.Autor

Leave a Comment