PËRMBYSJE ‘ÇMENDUR’/ Real Madrid shkatërron Liverpoolin në Anfield

Real Madridit fitoi në Anfield në ndeshjen e parë të 1/16-tës së Ligës së Kampionëve me rezultatin 5-2 dhe tashmë janë me një këmbë në mesin e tetë skuadrave më të mira në Europë.

Që do të ishte një ndeshje fantastike e pamë që në minutën e katërt të ndeshjes. Salah depërtoi në krahun e djathtë dhe dërgoi një krosim të ulët dhe në zonën e rreptësisë u gjend Nunez, i cili me mjeshtëri e goditi topin me thembër dhe e dërgoi në rrjetë për epërsinë e Liverpool-it.

Dhjetë minuta më vonë, kuqezinjtë dyfishuan epërsinë, pas reagimit katastrofik të portierit Courtois, i cili ia dha topin Salah, i cili shënoi lehtësisht për 2-0.

Megjithatë, vetëm shtatë minuta më vonë, Reali rikthehet në lojë. Benzema drejtoi një nga sulmet, duke përdorur Vinicius Junior i cili gjuan me dhunë diagonalisht nga e majta në pjesën e pambrojtur të rrjetës.

Nëntë minuta para përfundimit të pjesës së parë, Reali arriti të barazonte rezultatin dhe sërish pamë një gabim katastrofik të portierit, këtë herë të Alisson. Ai gjuajti keq një top të kthyer nga mbrojtja në dukje të padëmshëm dhe goditi Vinicius Junior. Topi përfundoi mbi Alisson dhe më pas në rrjetë duke tronditur tifozët vendas. Në të njëjtën kohë, 2-2 ishte rezultati i pjesës së parë.

Në pjesën e mbetur të lojës, Liverpool u zhduk dhe kampioni aktual evropian shtoi gazin dhe shënoi d tre gola. Tashmë në minutën e dytë të rifillimit, Modric krosoi nga goditja e dënimit nga krahu i majtë dhe Militao e dërgoi topin në rrjetë për përmbysjen e madhe.

Tetë minuta më vonë, Rodrygo vrapoi në krahun e majtë, dhe më pas e kaloi topin te Benzema, i cili për fat shënoi golin e katërt për Realin. Liverpooli pësoi një kolaps të plotë në minutën e 67-të dhe sërish Benzema ishte shënues. Modriç nisi një kundërsulm të shkëlqyer, pasoi për Vinicius Junior, i cili kaloi menjëherë te Benzema. Francezi fenomenal mashtron portierin dhe të gjithë lojtarët e Liverpoolit në mbrojtje dhe shënon gol për finalen 5-2.

Ndeshja e kthimit mes Realit dhe Liverpoolit do të luhet më 15 mars në stadiumin Santiago Bernabeu.

Rezultati dhe golashënuesit:

Liverpool – Real Madrid 2:5 (Nunez 4′, Salah 14′ – Vinicius Junior 21′, 36′, Militao 47′, Benzema 55′, 67′)