Futboll Seria A Sport

SOT STARTON SERIE A/ Nga favoritët te zona evropiane dhe mbijetesa, si janë objektivat e këtij sezoni

Sezoni i ri i Serie A fillon zyrtarisht sot, me sfidat e para që do të shohin kampionin në fuqi, Napoli, të dalë në fushë, ndër të tjerë. Skuadra e Rudi Garcia padyshim që e fillon me petkun e favoritit, por çfarë ndodhi pas saj? Cilat skuadra do të përpiqen ta sfidojnë atë për titullin kampion?

Shumë veçori të reja na presin, duke filluar nga fytyrat e shumta të reja. Ndërkohë, disa kampionë u larguan edhe nga Serie A këtë verë. Sigurisht që do të ketë surpriza; nga Atalanta gjithnjë e më ambicioze te Roma e rinovuar e Mourinhos, duke kaluar nga Lazio, Sassuolo dhe madje edhe Genoa e sapo promovuar.

FAVORITËT – Pavarësisht ndryshimit në stol, favorit i madh mbetet Napoli. Nga ana tjetër, kalimi nga Luciano Spalletti te Rudi Garcia nuk duhet të prishë formën dhe stilin e lojës. Por mbi të gjitha, blutë kampionë mbajtën Kvaratskhelia dhe Victor Osimhen, pra dy protagonistët kryesorë të udhëtimit të shkëlqyer trengjyrësh të edicionit të kaluar.

Mbetet për t’u vlerësuar ndikimi i shitjes së Kim, i zëvendësuar nga Natan. Pas Napolit, në “pole” është Inter. Simone Inzaghi, shumë i konfirmuar pas finales së Champions League sezonin e kaluar, humbi Onana, Skriniar, Brozovic, Dzeko dhe Lukaku.

Megjithatë, zikaltërit janë forcuar padyshim në krahë me Cuadrado dhe Carlos Augusto, ndërsa në mesin e fushës mund të llogarisin një nga repartet më të mira në Evropë falë shtimit të Frattesit. Dhe nëse vjen edhe Pavard… Duhet vlerësuar sulmi, ku Thuram dhe Arnautovic janë thirrur që të mos i bëjnë lojtarët e larguar të pendohen.

Pak më pas gjejmë Milan dhe Juventus. Kuqezinjtë kanë ndryshuar shumë. Ndër të tjerë Tonali, Brahim Diaz, Rebic, De Ketelaere dhe Ibrahimovic e kanë përshëndetur përfundimisht “Djallin”, por kanë ardhur shumë të rinj me talent të sigurt. Në mesfushë, të gjithë sytë janë te Reijnders, Musah dhe Loftus-Cheek, ndërsa në sulm ka kuriozitet të madh për të vlerësuar ndikimin e Pulisic, Chukëueze dhe Okafor në kampionatin italian.

Fjalim i kundërt për Juventus, i cili paraqitet në vijën startuese me pothuajse të njëjtën skuadër si sezonin e kaluar, me përjashtim të lamtumirës së Cuadrado dhe Di Maria. Kolumbiani u zëvendësua me Timothy Ëeah. Vetëm vazhdimësia mund të përfaqësojë një pikë të fortë të bardhezinjve, të cilët ndër të tjera nuk do të luajnë Kupat e Europës. Dhe nëse Pogba kthehet në versionin më të mirë të vetes …

SURPRIZAT – Atalanta, gjithnjë e më ambicioze, ngjall një kuriozitet të madh, e cila, pasi konfirmoi Gasperinin, i ka lënë vendin një revolucioni tjetër intrigues. “Grushti i shtetit” ishte blerja e Gianluca Scamacca, të rrëmbyer para Interit. Po kështu kanë mbërritur Kolasinac, Bakker dhe Touré. Pastaj “basti” për De Ketelaere, që Gasperini do të përpiqet ta fitojë është intrigues.

Natyrisht, Lazio duhet të jetë ndër sy, por këtë edicion do të duhet të garojë edhe në Champions League. Lotito shiti Milinkovic-Savic në Arabi dhe në vend të tij erdhën japonezët Kamada e Rovella. Ky i fundit është një lojtar që mund të shpërthejë padyshim nën drejtimin e Sarri. Bardhekaltrit janë forcuar edhe në sulm me nënshkrimet e Isaksen dhe Castellano, profile për t’u vlerësuar në kampionatin italian.

Nuk duhet harruar as Roma, e cila ende do të mund të mbështetet si te Mourinho, ashtu edhe te Dybala. Në pritje të goditjeve në sulm, verdhekuqtë humbën Matic, por në vend të tij erdhën Paredes dhe Renato Sanches nga PSG, të cilët iu bashkuan Aouar (ky i fundit tashmë protagonist në parasezon).

ZONA E EVROPËS – Fiorentina lëvizi shumë dhe mirë, duke i dhënë trajneri Italiano një skuadër gjithnjë e më të përshtatur për idetë e tij të futbollit. Trajneri do të përpiqet të rilindë Arthur, i cili erdhi në huazim nga Juventus pas një sezoni makthi te Liverpool. Në sulm është i sigurt Nzola së bashku me Beltranin e talentuar. Ndërsa mbrojtja do të mund të llogarisë përvojën e Yerry Mina.

Gjithmonë konkurruese është edhe Sassuolo, e cila humbi Frattesi, por arriti të mbajë të gjithë emrat e tjerë të mëdhenj: nga Maxime Lopez te Berardi. Të paktën tani për tani. Në ndjekje do të jetë Torino, e cila nën drejtimin e Juric mund ta thotë fjalën e vet edhe falë rikthimit të Vlasic dhe blerjes së Bellanova. Më në fund, kini kujdes nga Genoa e sapo promovuar, e cila tashmë ka blerë Messias dhe Retegui, është në pritje të Malinovskyit.

ZONA E MBIJETESËS – Këtu jemi në pikën e nxehtë, ajo që i tremb të gjithë. Ndër skuadrat më të rrezikuara përmendim Frosinonen e sapo promovuar, ndërsa Cagliari mund të aspirojë diçka më shumë se thjesht qëndrimi në Serie A. Për mbijetesë do të luftojnë gjithashtu Empoli, Lecce, Salernitana dhe Verona.

Mbetet të vlerësohet Monza e re me interistët D’Ambrosio dhe Gagliardini, por pa Sensi dhe Rovella. Udinese, që e ka mbajtur Beton deri tani, duhet të jetë në gjendje të shpëtojë veten pa shumë probleme.

Related posts

TURPËROHEN NË “OLD TRAFFORD”/ Shikoni si Sulmuesi i Wolves “poshtëron” 3 mbrojtësit e “Djajve të Kuq” (VIDEO)

Delo.autor

Prezantohet Iniesta, 8 mijë tifozë presin spanjollin në stadium (VIDEO)

Sadik.Autor

(FOTO) 10 golashënuesit më të mirë në Europë. Zhduket Ronaldo, befasi kush kryeson…

Q.Autor

Leave a Comment