Futboll Sport

FORMULA 1/ Red Bull bën dopietë në Japoni, Vershtapen rikthehet triumfator

Maks Vershtapen fitoi sot garën e Cmimit të Madh të Japonisë në Formula 1, në pistën e Suzukës. Një garë e dominuar nga kampioni i botës, që u rikthye fitues në pistë pas zhgënjimit të dy javëve të para në Australi.

Jo vetëm kaq, por Red Bull arriti një fitore të dyfishtë, teksa në vend të dytë u rendit piloti tjetër i saj, meksikani Serxhio Perez.

Podiumi u kompletua me makinat Ferrari të spanjollit Karlos Sainz, që la pas shokun e tij të skuadrës Carls Leklerk (i katërti). Edhe pse gara nisi me një flamur të kuq, pas aksidentit të Riciardos dhe Albon, gara nuk dhuroi shumë emocione në pistë. Makina Red Bull ishte më superiore në pilotët e saj të menaxhuar më mirë.

Red Bull ishte një hap më lart se Ferrari, që nuk mund të rivalizojë për fitoren e një strategjie ndryshe. Makina Mercedes, larg më të mirëve, duke mos dueluar dot për podiumin. Kështu, Red Bull shkëputet përsëri në renditjen e përgjithshme, ndërkohë që Ferrari është Sainz ai që bën më mirë./ PANORAMASPORT.AL

Related posts

Portieri i Teutës i shënoi Partizanit në sekondat e fundit

Q.Autor

“KAM GABUAR”/ Wayne Rooney i kërkon falje familjes dhe klubit të Derby pas skandalit me dy biondet

Delo.autor

FANTASTIK/ Edhe MANAJ si RONALDO, shënon GOL “të çmendur” me roveshatë (VIDEO)

Isa.Autor

Leave a Comment