Futboll Sport

SHPËRDOROI SHUMË/ Daku “tërbon” trajnerin dhe mediat në Rusi: Tani e kuptojmë përse nuk e ftoi Sylvinho

Sulmuesi shqiptar, Mirlind Daku dhuroi asist dhe realizoi një gol në fitoren 2-1 të Rubin Kazan ndaj Akhmat Grozny në fundjavë. Gjithsesi, Daku shpërdoroi shumë, çka sjell edhe kritikat e trajnerit të Rubin Kazanit.

“Unë i thashë Dakut që kjo marrëzi është e papranueshme, duhet t’i trajtojmë më me kujdes momentet që nuk krijohen në sulm, sepse janë të krijuara nga i gjithë ekipi dhe sulmuesi duhet të realizohen. Si një gol dhe një asist nuk mjaftojnë. Ne marrim numrin e rasteve dhe kishte shumë të tjera që duhej të ktheheshin në gol” – tha trajneri.

Nuk kanë munguar fjalët negative as nga mediat.

“Tani e kuptuam se pse Silvinjo e la jashtë Shqipërisë. Me gjithë Mirlind Dakut dobi në sulmuese: shpejtësi, i fort në lojën e kundërt, driblim, është e vështirë të injorosh performancën e tij të tmerrshme. Vetëm pesë gola në 22 ndeshje në kampionat. Daku kishte të vetëm 4 raste në ndeshjen kundër Akhmat, realizoi 1 gol. Dhe në golin që realizoi ishte me portën e boshatisur pasi kishte goditur traversën më parë. Në pjesën e dytë të Mirlindit mund të ishte më karton të kuq. Kishte një rast flagrant për të shënuar gol, shkoi të driblonte portierin, humbi topin dhe më pas tentoi t’ia merrte duart nga portierit. Arbitri vërshëlleu, Daku mund të kishte marrë kartonin e dytë. Mund të merret me mend se pse Daku nuk u thirr nga Shqipëria për ndeshjet e kaluara miqësore. Vetë Mirlindi nuk e dinte arsyen, por përgjigja është e qartë. Daku krijon shumë raste, por shënon pak gola. Në Euro 2024 Shqipëria do të luajë kundër Spanjës, Kroacisë dhe Italisë, nuk do të ketë më nga 3-4 raste për fillimin e verës. Në të njëjtën kohë, te Rubin Kazan kanë shumë besim se Daku shkon në Evropë” – shkruan në Rusi.

Related posts

Mbrëmje “JO” për legjionarët/ Sa shumë SHQIPTAR jashtë Europa League

Isa.Autor

GUARDIOLA ZBARKON NË MILANO/ Menaxheri shqiptar “trazon” Italinë: Allegri shkon tek Interi nëse…

Delo.autor

Dita VENDIMTARE për Milanin/ Li dhe Elliott në garë për presidencën e “kuqezinjëve”

Isa.Autor

Leave a Comment